(Fájl)cseréljünk könyveket!

A fájlmegosztás eddig két területen, a zene- és a filmiparban alakította át gyökeresen a "közönségkapcsolatokat". Újabban fölzárkózóban van egy harmadik szegmens is: a felhasználók milliói nyomtatott dokumentumokat (például könyveket, magazinokat vagy éppen kottákat) is megosztanak egymással az interneten.

A nonprofit dokumentummegosztás amúgy régi találmány: a szisztéma őstípusait már az internet hőskorában is használták, a nagyközönség pedig azokon a jegyzet- és puskacserélő oldalakon ismerkedhetett meg vele (magyar nyelven például a Puska.hun), amelyeket elfoglalt diákok használnak a tanulás időigényének optimalizálására. A rendszerek általában a "jó tett helyébe jót várj" elv alapján működnek. Aki feltölt vagy megoszt, azaz a saját tartalmait elérhetővé teszi mások számára, az számíthat rá, hogy cserébe ő is hozzáférhet mások tartalmaihoz.

Már könyveket, dokumentumokat is megosztanak az interneten
Már könyveket, dokumentumokat is megosztanak az interneten

Az említett megoldások valójában a webalapú tartalommegosztás előszobáját jelentették: egy-egy ilyen oldal ugyanazt csinálja, mint a világszerte népszerű YouTube vagy a Flickr - csak éppen az utóbbiak nagyon jó keresőrendszerrel rendelkeznek, és használható grafikus kezelőfelületük van. Ezek a tulajdonságok azonban nem kizárólag a profi médiamegosztó portálok jellemzői: az utóbbi időben néhány, a szöveges dokumentumok megosztására szakosodott webhely is felnőtt a feladathoz, nemcsak tartalmi, hanem használhatósági és grafikai szempontból is. Egy-egy ilyen oldalon böngészve az ember a legjobb könyvtárak olvasótermében érzi magát, ráadásul a kiszolgálás gyorsabb, a szolgáltatásválaszték bőségesebb, mint a "nem virtuális" világban.

Magyar nyelvű tartalmakat is bőséggel találunk az Issuu.com oldalon. Ennek a portálnak valószínűleg a magazinmegosztás a főprofilja, kiváló minőségben beszkennelt, lapozható, nagyítható és remekül olvasható képes heti- és havilapok ezrei között válogathatunk.

A Yudu (amely saját állítása szerint a béta, vagyis a fejlesztési fázisban van) jó nyerési eséllyel indulhatna a legszebb kialakítású dokumentummegosztók versenyén. Ez a portál azzal kecsegteti a felhasználót, hogy itt a jogvédők zaklatásának veszélye nélkül tallózhatunk a tartalmak között. A menüben néhány kattintással bejelölhetjük, hogy milyen típusú médiumra (könyvre, magazinra, újságra, katalógusra stb.) vágyunk, de természetesen van kulcsszavas keresés is. A Calameo.com-on akár átszerkeszteni, "multimédiásítani" is lehet a feltöltött dokumentumokat, például képek vagy zenék hozzáadásával.

A legismertebb, és talán a legrégebben működő profi dokumentummegosztó a Scribd. Ennek havonta több mint 50 millió látogatója van, és - mivel ők a dolog természetéből adódóan nemcsak olvasnak, hanem többnyire fel is töltenek ezt-azt (könyvet, esszét, tanulmányt, dolgozatot, esetleírást), a tartalom elképesztő ütemben bővül. A keresőrendszer a tematikus és a címszavas keresés kombinációja, a gyakorlatban gyorsan és pontosan működik.

Az említett (és a hozzájuk hasonló) oldalak közös jellemzője az ingyenesség (ennek az sem mond ellent, hogy szinte mindegyiken léteznek fizetős tartalmak, illetve szolgáltatások). A legnagyobb eltérés a nyelvi területen mutatkozik: a magyarhoz hasonló kis nyelveken egyelőre kevés dokumentumot találunk. A fejlődés azonban gyors és látványos, így a médiamegosztó oldalak evolúciója nyomán hamarosan átgondolásra szorulhat majd a könyvtárak - és méginkább a különféle digitális archívumok - jövője, illetve tevékenységi köre is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.