A játékember

Lukács Tibor játékdizájner eddig több életre való foglalkozást próbált már ki: volt lovász, könnyűbúvár, színész, csempész, riporter és még sok minden más. Számos kalandsorozat, regénylapra illő világcsavargás és énkeresés után az egyik legkomolyabb dologban, a játékban találta meg önmagát.

Lukács Tibor szerteágazó tapasztalatai ellenére nem tartja magát XXI. századi polihisztornak, s azt is inkább mások megítélésére bízza, kreatív-e. Annyit viszont készséggel elismer, hogy nem könnyítette meg magának az indulást:

- Már fiatalon is rengeteg mindenbe kóstoltam bele, nagyon nehéz volt orientálódnom. Legelőször a Kertészeti Egyetemre jelentkeztem, mert szerettem volna táj- és kerttervező lenni, aztán foglalkoztatott a borászszakma, a jogi, az állatorvosi, s az orvosi pálya is. Végül inkább a Színművészetit céloztam meg, ahova fel is vettek elsőre, egy évfolyamra Für Anikóval, Hegyi Barbarával, Kautzky Armanddal, majd annak rendje és módja szerint ki is tették a szűrömet másfél év után.

Saját bevallása szerint mindez nem érte váratlanul: öntörvényűsége már máskor is bajba sodorta. A Pannonhalmán, a bencés gimnáziumban eltöltött időszakra meghatározó élményként tekint, falusi gyerekként ott döbbent rá először, hogy létezik színház, komolyzene és kultúra. Mindemellett ott is megváltak tőle az érettségi évében, a gimnáziumot Újpesten fejezte be. A következő állomás a katonaság volt, ahonnan elsőként szökött meg. A színházzal való kényszerű szakítást viszont nehezen emésztette meg:

- Nagyon nem találtam a helyem. A színház máig is élő szerelem a részemről, a színpadtól nem lehet ilyen könnyen búcsút venni. Így egy év kényszerpihenő után bekéredzkedtem a Madách Színházba, ahol kisebb szerepeket kaptam. A bajom igazából egy volt a színházzal - meg nekik is velem: rengeteget késtem. Előfordult például, hogy vacsoráztam odahaza, és fél hétkor csörgött a telefon, hogy Lukács úr, ugyan merre van. Már elhangzott a harmadik figyelmeztetés, mikor beértem a darabkezdésre, érthető, hogy a színház titkára nem kedvelt annyira.

Bár van, hogy még ma is hívják egy-egy szerepre, hamar választania kellett a színházi fellépések és a megélhetés között. A döntést egy, a rendszerváltozás tájékán újult erővel szárba szökkent iparág könynyítette meg: rájött, hogy a szovjet hadsereg kellékeit szuvenírként igen nagy számban viszik a külföldi turisták.

- Arra gondoltam, hogy inkább helybe vinném a turistáknak a holmit. Így kezdődött a csempészkarrierem. Olaszországban kiderült, hogy megőrülnek az olaszok a szovjet karóráért, így Bologna és Verona utcáin több ezer darabot adtam el. Amikor egy hétvégén többet kerestem, mint a színház igazgatója egész hónapban, akkor mindkettőnk megelégedésére inkább a pénzkeresetet választottam.

Bár bőven kijutott neki a zsiványélet vadromantikájából, így például azon kevés csempész közé tartozott, akit az olasz fináncok egyszer meg is ajándékoztak, de tisztában volt a folyamatos újrakezdés veszélyeivel:

- Nagyon sokat estem már pofára. Mégis mindig sikerült újra kezdeni. Kilenc életem van, csak nem tudom, hogy eddig mennyit használtam el ebből.

Teljesen új életet jelentett a fajátékok világa is:

- Az egész úgy kezdődött, hogy botcsinálta módon elkezdtem galériákat gyártani, és beleszerettem a fába. Kezdetben persze fogalmam sem volt róla, hogy milyen fából egyáltalán mit lehet készíteni, de szép lassan eltanultam a szakmát az ácsoktól. Először még közös vállalkozásban működtünk, majd a társamat kivásároltam, s azóta egyedül viszem a cégem. Amikor a Színművészeti után nekifutottam az Iparművészeti Egyetemnek, azt mondták, hogy nem tudok rajzolni. Azóta játéktervezőként több mint ötszáz grafikát tettem le az asztalra, ami alapján igényes és kelendő termékek születtek, s kiderült, hogy menni fog ez nekem. És 1991 óta megy is. Olyannyira, hogy kénytelen-kelletlen már többször kellett sikeres szerzői jogi pert indítanom a másolóim ellen.

Lukács Tibor a Fauna Műhely megalapítójaként, játékkészítőként olyan konstruktív játékok és természetes fa lakberendezési kiegészítők mellett kötelezte el magát, melyek teljes mértékben kézműves technológiával készülnek, környezetbarát, toxikus anyagot nem tartalmazó festék felhasználásával, s melyekkel játszva lehet tanulni. A klasszikus állatfigurák mellett a Fauna termékek között megtalálhatók tematikus sorozatok is: játékok különböző égövek fáiról-madarairól, tologatós játékok, melyek egyes állatok mozgását imitálják, vagy éppen az írás-olvasást segítő betűsorozat, amely már elkészült spanyol, portugál, francia, német, holland, dán, svéd, héber, japán írásjelekre is.

A Fauna Műhely az eltelt tizenhét év alatt a nemzetközi játékország egy kicsi, de tekintélyes szeletét hódította meg: játékai jelen vannak Japánban, Hollandiában, Németországban, az Egyesült Királyságban, Finnországban, Lettországban, Görögországban, Ausztráliában, Olaszországban, Törökországban, Franciaországban s Csehországban.

A külföldi térhódítás persze áldozatokkal jár: egyaránt jelen kell lenni egyszerű utcai kirakodóvásárokon, s nívós szakmai világvásárokon. Előfordult, hogy útban egy amszterdami utcai rendezvényre, a kocsiban rajzolta meg a soron következő játékokat, Németországban szkennelte be a terveket, hogy elküldje székely kollégáinak az erdélyi Barótra, hogy aztán egy harmadik országból felügyelje a játékok készítését. Egyszerre céget irányítani, tervezni, tárgyalni, s folyamatosan úton lenni megterhelő, de Lukács Tibor, több mint hét tenger vándora, bohém öniróniával vallja be: ez a cigányélet jórészt kedvére van, s ha egy hétköznapi cégnek dolgozna grafikusként, gyakorlatilag már rég kirúgta volna saját magát.

Nemzetközi sikerei mellett a Fauna Kft. 2001-ben a Magyar Termék Nagydíj elismerő oklevelében is részesült, de Lukács Tibor mást tart számon büszkeségeként:

- Nagy dolognak tartom, hogy a Természettudományi Múzeum didaktikai eszközként alkalmazza a Fauna játékokat, de bármiféle szakmai vállon veregetésnél jobban esik, ha a szülők és gyerekek egyaránt örömet találnak a játékaimban - ezért is szeretek személyesen ott lenni a vásárokon s a kiállításokon.

Bár úgy látja, hogy még rengeteg kihívás várja a fával való alkotásban, s közelebbi tervei között szerepel fa gyerekbútorok elkészítése, de biztos benne, hogy a játékkészítésnél végleg lehorgonyzott:

- Ebben eléggé konzekvensnek sikerült maradnom, és azt hiszem, most már megállapodok ennél.

Nem véletlen: leginkább kaméleonnak tekinti önmagát. Hiszen egyszerre életművész, csibészes sármú nagymesélő, lelkes sztorizó, kiugrott színész, precíz rajzoló, s mindezt a játékok területén tudja leginkább összhangba hozni.

- Mindannyiunkban van egy nagy gyerek, csak az a különbség, hogy ki mennyire rejti el magában. Én, azt hiszem, hogy kevésbé, talán ezért érzem magam ennyire otthon a játékok világában.

Lukács Tibor: Nagyon sokat estem már pofára. Mégis mindig sikerült újra kezdeni. Kilenc életem van, csak nem tudom, hogy eddig mennyit használtam el ebből.
Lukács Tibor: Nagyon sokat estem már pofára. Mégis mindig sikerült újra kezdeni. Kilenc életem van, csak nem tudom, hogy eddig mennyit használtam el ebből.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.