A rajkóké az iskola
- Itt volt az ideje, hogy elkezdjük a tartozás törlesztését a rajkók felé, hiszen művészetükkel, sikereikkel Magyarország nagykövetei voltak világszerte - mondta tegnap Kiss Péter kancelláriaminiszter, amikor átadta a Rottenbiller utcai épület kulcsát Berendy Beatrixnek, a Rajkó Zenekart és Tánckart, valamint az utánpótlást nevelő művészeti iskolát fenntartó alapítvány elnökének.
Régóta húzódó ügy végére került ezzel pont. A zenekar megalapítása, azaz 1952 óta működik a Rottenbiller utcai épületben, amelyet a rendszerváltás után a KISZ-től a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány kapott meg. A rajkók ugyan továbbra is ott maradhattak, de mivel nem volt az övék, nem pályázhattak a meglehetősen rossz állapotú épület felújítására. A tulajdonjogi huzavona végére tavaly került pont, amikor a megszűnő közalapítvány átadta az 5000 négyzetméteres épületet a rajkóknak.
A tegnapi kulcsátadás egyben az új fűtési rendszer átadási ünnepsége is volt: ugyanis az elavult gázüzemű rendszert környezetbarát és energiatakarékos rendszerre, a régi csöveket, radiátorokat újakra cserélték. A korszerűsítést a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézettől kapott több mint 174 millió forintos támogatásból végezték el. Az épület teljes felújítása (nyílászárócsere, elektromos hálózat cseréje, belső terek renoválása) Gerendási István igazgató szerint 1,5-2 milliárd forintba kerülne. Most, hogy övék az épület, pályázhatnak például az EU egy speciális alapjára, a teljes összeg erejéig. Ehhez mindössze egy igazolásra van szükségük a kormányzattól arról, hogy intézményük egyedi, nincs még egy ilyen az országban. A felújítás mielőbb szükséges: bentlakó diákjaikat például más kollégiumokban kellett elhelyezniük, sajátjuk ugyanis olyan rossz állapotban van, hogy be kellett zárniuk.
Az elmúlt években az alapítvány anyagi helyzete is megrendült, többször úgy tűnt, nem tudják tovább folytatni. Tavaly végül az iskola a fővárostól és a szaktárcától több mint 95 millió forintos támogatást kapott, és az idén is hasonló összegből gazdálkodhatnak. A Rajkó Zenekar és Tánckar saját, körülbelül ötvenmilliós éves bevétele mellé tavaly hatvanmillió forintot szavazott meg az Országgyűlés (tízmilliót pedig az iskolának), az idén negyvenmilliót kapnak. Ez a harmincmillió forint hiányzik ugyan a költségvetésből, de Gerendási szerint ez az előző évek bizonytalanságához képest jóval kisebb probléma. Olyanynyira, hogy a már évek óta működő települések mellett máris újabb helyszínen, Sződligeten indították el a kihelyezett oktatást: tanáraik hetente háromszor járnak ki a helyi iskolákba zenét, táncot tanítani, és ezzel a gyerekek felzárkózását segíteni.