Az ultrahang Józsi bácsi ajándéka

Korszerű műszerek, berendezések, festés, felújítás, esetleg a gyógyítást, gyógyulást segítő programok. Eszközök, amelyekkel magánemberek is mind többen akarják segíteni az egészségügy működését: a benne dolgozók munkáját, a gyógyuló betegek életét. Évente milliárdokat ér csak a pénzben kifejezhető magánsegítség, amit az ágazat kap. Igaz: a magán mecenatúra ma még inkább a "krízishelyzeteknek" szól.

Legutóbb egy idős, nyugdíjas bácsi egy életen át összespórolt pénzét adta az egyik gyermekklinikának. Csarmaz József 30 millió forintjáról döntött úgy, hogy a pénzt fordítsák arra a klinikán, amire a leginkább szükségük van. Vagyis pontosabban feleségével határoztak így még a télen. Az asszony februárban elhunyt, halála előtt abban egyeztek meg, hogy megspórolt pénzüket daganatos betegekre, mégpedig gyerekekre fordítják. Józsi bácsi - ahogy a klinikán emlegetik - nemcsak feleségét, de sok évvel korábban egyetlen fiát is rák miatt veszítette el.

Végül egy új, korszerű szívultrahang berendezés mellett döntött a Semmelweis Egyetem II. Sz. Gyermekklinikája. A készülék összesen 35 millió forint, ötmilliót még össze kellett szedni hozzá. A klinika igazgatója pedig azóta is kapcsolatot tart Józsi bácsival, sőt egy teljes kivizsgálást is szervezett már az idős nyugdíjasnak. Adományával ugyanis rengeteget segített: a Tűzoltó utcai Gyermekklinikának amúgy esélye sem lett volna, hogy elavult műszere helyére egy csúcskategóriás, színes doppleres, nagy felbontású szívultrahang készüléket szerezzen.

- Naponta 15-20 vizsgálatot végzünk a kategóriájában jelenleg elérhető legkorszerűbb berendezéssel, amellyel már a legkisebb elváltozások felismerhetők - részletezte az adomány jelentősségét dr. Fekete György, a klinika igazgatója. - Akár a koszorúér parányi tágulata is, vagy egy kisebb vérrög, ami észrevétlenül, főképp egy gyereknél beláthatatlan károkat okozhat. De a kezelések szövődményei, a szívben esetlegesen kialakuló daganatok is biztonsággal kiszűrhetőek a segítségével. Ugyanakkor a daganatos betegek kezelése során - mind a citosztatikus gyógyszerek, mind pedig a mellkasi sugárkezelés alkalmazása esetén - a folyamatos ellenőrzésben is jelentős szerep jut a készüléknek.

Az igazgató itt töltött negyvenéves pályafutása óta nem emlékszik ekkora összegű felajánlásra. Több, másfajta segítségre viszont nagyon is.

- Néhány hónapja az egyik nemzetközi szállodalánc vezetése tartotta nálunk csapatépítő tréningjét. A világ minden pontjáról összesen 50 igazgató jött el, hogy segítsék a klinika átalakulását. A gyerekekkel együtt építették, festették a falakat, felásták a kertet, füvet ültettek. A végén pedig még 30 millió forintot "összedobtak" búcsúajándékként.

Fekete György karitatív magánemberek egész sorával találkozik.

- Egy másik cég munkatársai az ultrahangszoba felújítását vállalták, más helyről pedig a játszóház megújítására, foglalkoztató játékok beszerzésére vállalkoztak a dolgozók. Legutóbb az olimpiai bajnok evezőjéből folyt be adomány: másfél millió forintot szánt a licitre az egyik itt ápolt kisgyermek apukája. De tényleg rengeteg a jó szándék: idős nénik, bácsik akár száz, kétszáz forintokkal is megkeresik az alapítványunk számláját. Mi minden fillérnek örülünk - mondja Fekete doktor, aki szerint az elmúlt 15 évben mintegy 1,5 milliárd forint gyűlt öszsze csak magánszemélyek adományaiból. Az adakozókedv pedig egyre nagyobb, érezhetően mind többen figyelik az intézmény munkáját, s fejezik ki hálájukat is anyagi támogatással. A klinikán egyébként hagyomány az is, hogy hálapénzt nem fogadnak el. Ha valaki mégis pénzben fejezné ki háláját, az alapítványuk számlájára utalhatja, s minden fillérjének utána is járhat. Fekete György szerint ez a legfontosabb: megbecsülni az emberek segítőkészségét, hogy ők tudják pontosan, adományuk hová került, kinek segítettek. A segítőkészség pedig mind inkább "elkél". Az intézmény ugyanis nem ritkán a cégek felajánlásai, és a pályázatok mellett csakis a magánszemélyek segítségével képes megoldani a fontos fejlesztéseket, vagy műszerbeszerzéseket.

Az egészségügyben egyébként gyakori, hogy az intézményeket adományokkal támogatják. Egy üzletember, a Svájcban élő magyar Bajzát Olivér, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és az egyik gyógyszercég közös akciójának köszönhetően most például ingyenesen jut négyszáz betegágyhoz tizenegy magyar kórház, köztük hét súlyponti intézmény, s kínálhat ezentúl még színvonalasabb szolgáltatást a betegeknek. Ötven ágyat a napokban ünnepélyes keretek között a Péterfy Sándor Utcai Kórháznak adtak át a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és hazánk legnagyobb magyar-francia gyökerű gyógyszergyárának képviselői. A "Megágyazunk a színvonalas betegellátásnak" programban a kormányzati, az üzleti és a civil szféra összefogásának köszönhetően ezentúl is lehetőség nyílik majd a magyar gyógyintézmények felszereltségének további fejlesztésére.

Az, hogy külföldre szakadt "honfitársainknak" jut eszébe itthoni intézményeket támogatni, nem ritka, ahogy már az sem, hogy önálló szervezetet alapítanak, már az ellátást kiegészítő betegtámogatásra. Küllői Péter, egykori angol bankár például pénzének jó részét fektette, s fekteti be ma is saját szervezetébe, a Mosolyország Alapítványba, amely nyaranta és az ünnepek táján tábort, illetve ünnepi programot szervez kimondottan súlyos beteg gyerekeknek, csak azért, hogy kicsit kiszakíthassa őket a kórházi falak szürkeségéből, a gyógykezelések sokszor kínzó élményeiből. Magánemberek sorát mozgósítja, akik nemcsak pénzadománnyal, de önkéntes munkájukkal is segítik, könnyítik a beteg gyerekek gyógyulását, illetve "beteg" életét.

Az egyik bankcsoport munkatársai is magánemberként segítik a gyermekek gyógyítását. A pénzintézet által biztosított karácsonyi vacsorájuk árát ajánlják évről évre fel jótékony célra a cég önálló "Gyógyvarázs programjában" beteg gyerekek támogatására. A dolgozók karácsonyi adományaiból már az idén is egymillió forint érkezett.

Ugyan az intézmények mindinkább érzik a magánszemélyek adakozó kedvét, segítő szándékát, alapítványi vezetők szerint viszont a magyar társadalomban ennek nemigen alakult ki még a kultúrája. Az emberek leginkább akkor segítenek, ha krízishelyzet van, akkor viszont önzetlenül állnak bármilyen ügy mellé.

Önkéntesek is foglalkoznak a Tűzoltó utcai Gyermekklinika kis betegeivel
Önkéntesek is foglalkoznak a Tűzoltó utcai Gyermekklinika kis betegeivel
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.