Filmstúdió-pályázat: visszavonva
A Világgazdaságban tegnap megjelent hirdetménnyel kapcsolatban a vagyonkezelőnél hétfőn közölték: egyetlen vezető munkatárs adhatna fölvilágosítást, de ő egész nap vidéken van. Parlamenti forrásokból származó híreink szerint a Budapest, a Hunnia és az Objektív Stúdió privatizációjára kiírt pályázatok visszavonásának oka: a szocialista frakció megváltoztatta álláspontját a tenderkiírásról azok után, ami az Országgyűlés kulturális bizottsága albizottságában elhangzott.
Mint arról pénteken beszámoltunk, a Magyar Producerek Szövetsége kifogást emelt a kiírásokkal kapcsolatban. Fölróják, a tenderkiírás feltételei indokolatlan előnyhöz juttatják a három patinás nevű stúdió vezetőit; a pályázat második fordulójában kizárólag a felajánlott vételár döntene, illetve a kiírásban szereplő alapár jelentősen eltérő. (A Sándor Pál nevéhez kötődő Hunnia és a Rózsa János nevével fémjelzett Objektív ára 11-11 millió, a Kántor László által vezetett, 2002 óta filmet nem készítő Budapesté viszont 30 millió forint.)
Halász János (Fidesz) képviselő, a kulturális bizottság alelnöke a T. Ház ülésén már a tenderek visszavonását követelte, ám az általa vezetett albizottsági ülésen a kulturális tárca és a vagyonkezelő képviselője kitartott a megjelent pályázati kiírások mellett. Másnap azonban a vagyonkezelő értesítette a három stúdió vezetőjét a pályázatok visszavonásáról.
Halász János tegnap azzal az indítvánnyal fordult a vagyonkezelőt felügyelő pénzügyminiszterhez, ne is írják ki újból a stúdiótendert. Bejelentette: pártja törvénymódosítást kezdeményez, hogy maradjanak állami tulajdonban a stúdiók. Kérdésünkre a képviselő elmondta, aggályosnak tartják, hogy a magánosítás kiterjedjen a három műhelyhez kötődő alapítói jogokra is a hazai filmtámogatás nagy részét ellátó és a filmvagyont birtokló Magyar Mozgókép Közalapítvánnyal kapcsolatban. Közbevetésünkre, hogy van-e manapság értelme állami tulajdonban működtetni filmstúdiót, és nem inkább az alapítói jogokat kellene megszüntetni a magánosítás előtt, megjegyezte, ezen lehetne gondolkodni. Szerinte felül kellene vizsgálni az MMK alapítói körét (26 filmszakmai szervezet alkotja), de addig is egyszerű törvénymódosítással meg lehetne oldani a problémát. Hozzátette, a Fidesz módosító csomagja már elkészült, a tavaszi ülésszakon tárgyalni lehetne. A parlamentben Veres János pénzügyminiszter megjegyezte: be nem nyújtott törvényjavaslatról nem lehet dönteni.
A stúdiókért folyó érdekharcban egyelőre patthelyzet alakult ki.