Ha bemegyek, jól kijövök
Csökken a személyes könyvtárhasználók, azaz a könyvtárakat fizikai valójukban felkeresők és a kölcsönzők száma, és aki bejön, azok között is sok van, aki igyekszik minél gyorsabban végezni: másol, fénymásol, fotóz vagy fotóztat. Mindeközben erősen terjed a távhasználat, azaz - például - egyre gyakrabban kérnek könyvet neten.
Temetni azonban még nem kell a hagyományos könyvtárhasználatot. A magyar közönség egyrészt konzervatív, emellett a pannon tájakon még mindig nem terjedt el eléggé az internet. Kevés a magyar nyelvű elektronikus könyv, elektronikus könyvolvasó szerkezet pedig gyakorlatilag nem kapható az országban. Ehhez jön még, hogy az egyetemi tankönyvek, szakkönyvek ára meglehetősen húzós - tehát az olvasóknak továbbra is kell a könyvtár. Ez különösen a vizsgaidőszakokban látszik, ilyenkor majdnem tele vannak olvasótermek, és még mindig akadnak olyan könyvek, amelyeket - akár a régi szép időkben - kézről kézre adnak a diákok. Az utóbbi hetekben például Schein Gábor és Gintli Tibor Az irodalom rövid története című kétkötetes munkája forog megállás nélkül - közölte érdeklődésünkre az ELTE Egyetemi Könyvtárának tájékoztató és dokumentumszolgáltató osztályát vezető Cséka György.
A könyvtárhasználat a népi hálózatban, a Fővárosi Szabó Ervin könyvtárban is átalakulóban van. A látogatottsági adatok ugyan nem romlottak érzékelhetően, az viszont tagadhatatlan, hogy egyre többen ülnek a gépeknél és a könyvek iránti érdeklődés ezzel fordítottan arányosan változik - tudtuk meg a FSZEK főigazgatójától. Fodor Péter is úgy látja, hogy nem csökkent a vizsgaidőszaki tumultus - ötvenezer felsőoktatásban tanuló tagjuk van -, annak ellenére, hogy sok oktató kiadja a tanulnivalót fénymásolatban. A főigazgató egyetért abban, hogy a Gutenberg-galaxis fennmaradásához hozzájárul a digitalizálás gyenge tempója, de meggyőződése, hogy sokat számít a miliő is, amelyet egy jó olvasóterem nyújtani tud.
A FSZEK gyerekkönyvtáraiban sincs dráma. Távol vannak ugyan már azok az idők, amikor egy-egy film vagy sorozat után/vetítésekor hetekig reménytelen volt hozzáférni az áhított kötethez (Abigél, A három testőr, a Fekete város), de a tévés adaptációk jótékony hatása azért még erősen érezhető - tette hozzá Fodor Péter.
Az Országos Széchényi Könyvtárban még mindig sok a bölcsészhallgató, akiknek az a feladatuk, hogy megkeressék és kézbe is vegyék a könyvet - és ezt meg is teszik. Különösen igaz ez a irodalom- és történelemszakosokra, akiknek a bibliográfiák és a forrásmunkák ismerete és használata kötelező és nélkülözhetetlen. A sorban állás viszont ma már sajnos nem jellemző, noha a kézikönyvek, szótárak, bibliográfiák, adattárak, összefoglalások, atlaszok még ma is inkább nyomtatott formában használatosak - tudatta lapunkkal Tóth Ferenc Tibor tájékoztatási igazgató.
Az OSZK-ban újabban vizsgaidőszakban sem tapossák le egymás lábát az olvasók. Ott is egyre több a távfelhasználó, az online-katalógus lehetővé teszi a könyvek, cikkek otthonról való kikeresését, bizonyos írások letölthetők a netről és a gyűjtemény nagy részéből (archív anyagok cikkek, tanulmányok), megrendelhetők e-mailben. Ezeket postai utánvétellel küldi a könyvtár, amely a közeljövőben az online-küldést, fizetést, kölcsönzést is bevezeti.