Törvény van, tán pénz is lesz

Most kezdődhet a rendszerváltozás a színházakban - mondta a független színházi szövetség elnöke, Hudi László azután, hogy az Országgyűlés hétfőn elfogadta az előadó-művészeti törvényt. Hiller István miniszter örömmel nyugtázta, hogy a korábbi koalíciónál többen voksoltak a jogszabály mellett. Az igen gombot - úgy tudjuk - négy fideszes képviselő is megnyomta.

Pár perc alatt áldását adta tegnap az Országgyűlés az előadó-művészeti törvényre. 221-en mellette szavaztak, 155-en ellene. Információnk szerint a kormánypárt jelen lévő tagjai mellett támogatta a jogszabályt az SZDSZ, két független képviselő, az MDF (azok után, hogy a parlament elfogadta Herényi Károly módosító javaslatát), valamint négyen a Fideszből. Közöttük volt Varga Mihály egykori pénzügyminiszter és Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere, aki akkor vált ismertté színházi körökben, amikor - a szakmai javaslat ellenére - Balázs Pétert nevezte ki a Szigligeti Színház élére.

Pár hónapja még nem sokan mertek inni a medve
Pár hónapja még nem sokan mertek inni a medve

A szavazás után Hiller István miniszter arról beszélt: öt éve, a filmtörvény megszavazása óta nem volt példa arra, hogy a magyar országgyűlés ekkora többséggel szavazzon meg belpolitikai ügyet. A politikai többséget mindenképpen a szakmai öszszefogásnak tudta be. Bár elfogadta a törvényt a parlament, ezzel nem ért véget a munka. Többek között azért, mert Brüsszelnek kell még tárgyalnia arról a pontról, amely azt rögzíti: a színházat, zenét és táncot támogató szponzorok kaphassanak adókedvezményt. Hiller lapunknak elmondta: úgy gondolja, az unió ezt elfogadja, hogy mikor, az nem tudni. Vélhetően a 2009-es uniós választás után.

Korábban további négymilliárd forintnyi állami támogatást ígért a területnek Hiller, ha a magyar parlament megszavazza az előadó-művészeti törvényt, amely a színház- tánc- és zeneművészeti intézmények költségvetési támogatását, a velük kapcsolatos állami feladatokat és az ott foglalkoztatottakra vonatkozó speciális munkajogi szabályokat szabályozza. Arra a kérdésre, hogy a gazdasági válság tükrében is így gondolja-e, azt válaszolta: várjuk meg a költségvetési törvény voksolását. Schneider Márta szakállamtitkártól tudjuk: a négymilliárd 3,5 milliárd forintra apadt, remélhetőleg erre áldását adja az Országgyűlés. (A jogszabály 2009. március 1-jén lép hatályba, a benne meghatározott támogatás először 2010-ben vehető igénybe.)

A Művészeti Szakszervezetek Szövetségének elnöke, Gyimesi László nagy fegyverténynek tartja a jogszabály megszavazását, mert kiszámítható rendszer szavatolja az előadó-művészet támogatását. A művészek szabadok maradnak, míg a munkajog védi őket. Gyimesi László alaposnak, végiggondoltnak tartja a törvényt, bár hiányol belőle pár pontot. Például az előadó-művészeti járadékrendszert, amely a művészek munka nélküli időszakait segítette volna.

- Az evés a puding próbája - mondta Hudi László. A független társulatok érdekvédelmi szervezetének elnöke szerint a független társulatoknak hatalmas előrelépés a törvény, elsősorban azért, mert a terület támogatása a jelenleginek két és félszerese lesz. A jogszabály ugyanis rögzíti: az önkormányzati színházakra költött állami pénz tíz százalékát kapják a struktúrán kívüliek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.