Mire költsék a milliárdokat?

Szanaszét heverő pénzek, hiányzó stratégia és egyéni lobbizások - ez látszik a digitális átállásra szánt összegek "frontján". Az Országos Rádió- és Televíziótestület (ORTT) elnöke éppen ezért egyeztetést javasolt az érintetteknek.

Kezdődjenek egyeztetések a digitális átállásra fordítandó állami pénzek felhasználásáról az ORTT, a Nemzeti Hírközlési Hatóság, a kormány és a Gazdasági Versenyhivatal között - ezt javasolta a közelmúltban Majtényi László, a médiahatóság elnöke az említett intézmények vezetőinek. Saját szervezeténél az idén nyolcszázmillió forintnyi öszszeg "pihen" e célra. De nem tudják felhasználni, mert egy májusi kormányrendelet zárolta az összeget. Majtényi úgy tudja: a hírközlési hatóságnál is vannak az átállást szolgáló pénzösszegek, továbbá az Antenna Hungáriára is jelentős feladatok hárulnak a felszíni műsorszórás áthangolásában. Összesen több milliárd forintról lehet szó - szögezte le az elnök. Az ORTT-nél ráadásul jövőre az ideivel együtt szűk másfél milliárdra nő a keret, ennyit nyilván nem tudnak csak tájékoztatásra elkölteni.

A digitális átállásról szóló törvény sem nyújt kapaszkodót. Majtényi a szervezeténél lévő összegből - az átállás mostani szakaszában - elsősorban a lakosságot tájékoztatná a felszíni műsorszórás változásairól: mi az átállás lényege, milyen technikai változásokra kell felkészülniük a tévénézőknek, milyen új szolgáltatásokat kínál majd az új rendszer.

Kérdésünkre, hogy a kereskedelmi tévécsatornák kaphatnának-e támogatást közpénzből, Majtényi azt mondta: ez a kérdés még korai. Másfelől a probléma hasonló ahhoz a felvetéshez, hogy a kábeltársaságok kapjanak-e támogatást. Illetve: adjon-e támogatást a digitális jelátalakítók (digidoboz) megvásárlásához a hatóság. - Számos tisztázatlan kérdés maradt még, például, hogy miképpen lehetne átültetni a gyakorlatba a digitális műsorkészítésben rejlő, az esélyegyenlőséget javító eljárásokat; a jeltolmácsolást, a közszolgálati adások feliratozását vagy a vakok és gyengén látók televíziózását segítő technikák alkalmazását.

Majtényitól megtudtuk: a pénzügyminiszter már reagált kezdeményezésére, megjelölte a képviselőjét a jövőbeli tárgyalásra.

- A Miniszterelnöki Hivatal elmegy a Majtényi László kezdeményezte megbeszélésre - nyilatkozta a Népszabadságnak Tordai Csaba, a MeH államtitkára. Az egyeztetésen a hivatal azt az álláspontot képviseli majd, hogy az első időszakban - fogyasztóvédelmi céllal - a lakosság megfelelő tájékoztatására fordítsák a több pénzt. - Később, 2011 áprilisától adhat - szociális alapon - az állam támogatást a digitális adások vételéhez szükséges jelátalakítók megvásárlásához - szögezte le Tordai Csaba. A digidobozokhoz való hozzájutást azért kell támogatni, mert akihez nem kábelen érkezik az adás, az négy év múlva már csak az új módon foghatja a közszolgálati csatornákat, és valószínűleg a kereskedelmi adókat is.

- Az Országgyűlés sajtó- és kulturális bizottságában - ez a testület felügyeli a parlament részéről a digitális átállás folyamatát - lapunknak megerősítették: nem lesznek elkülönített milliárdok a jövő évi költségvetésben a digitális átállásra. A büdzsé első változatába még valóban beterveztek hat-hétmilliárdot, ám a gazdasági válság miatt ez kikerült a tervezetből.

A Viasat 3 kiszállt

A Viasat Hungária Zrt. úgy döntött, hogy korábban nyilvánosságra hozott szándékával ellentétben a Viasat 3 csatorna műsora nem kerül fel az Antenna Hungária által üzemeltetett digitális földfelszíni platformra. A társaság egyrészt kifogásolja, hogy "az Antenna Hungária kötelezettségvállalásai alapvetően a technikai infrastruktúra kiépítésére összpontosítanak, és nem tartalmaznak semmiféle garanciát vagy akár csak elképzelést arra vonatkozóan, hogy a már kiépített rendszert ki, mikor, várhatóan milyen számban, és miért fogja választani." A csatornának nem fűződik érdeke ahhoz, hogy olyan rendszeren jelenjen meg, amire a valóságban senki, vagy csak elenyésző számú néző kíváncsi. Másrészt a cég azért nem kér a digitális sugárzásból, mert szerinte az Antenna Hungária által a digitális terjesztésre tett szerződéses ajánlat "teljesen egyoldalúan, rugalmatlanul és ésszerűtlenül közelíti meg a szolgáltató és megrendelő viszonyát".

Forgatni kell a tányért
Négy év múlva csak digitális adás lesz
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.