Brunnerek Indiája
Nagykanizsán a főtér szélén álló, romos, kétszintes bérház kapubejárója vezet a "Brunnerek Indiájába". Az átjáró mögötti eldugott téren álló Kis-kastélyban, a Képzőművészetek Házában nyílt meg ugyanis a dél-zalai városból származó Sass Brunner Erzsébet és lánya, Brunner Erzsébet hagyatékából rendezett kiállítás, amelyen elsősorban indiai tájakat, pillanatokat, embereket - mások mellet Rabindranáth Tagorét vagy Mahatma Gandhit - ábrázoló festmények láthatók. A tárlaton nyolcvan alkotást állítottak ki. Pontosabban: mindössze nyolcvanat. A két festőművész ugyanis majd hétszáz festményből és grafikából álló gyűjteményt hagyományozott szülővárosára, ebből válogattak a kiállításra.
Sass Brunner Erzsébet 1889-ben, lánya pedig 1910-ben született Nagykanizsán, ám a két művész - vagy ahogy a városban őket emlegetik: "a két Böske" - élete nagy részét külföldön töltötte. Bejárták egyebek között Olaszországot, Japánt, s évtizedeken át, halálukig éltek Indiában. Sass Brunner Erzsébet 1950-ben halt meg, képei nagy részét gyermekére hagyta. 2001-ben elhunyt lánya pedig édesanyja és saját alkotásai közül 654 művet hagyott szülővárosukra. A képek aztán - évekig tartó szervezőmunka nyomán - az idén tavasszal érkeztek meg Indiából Kanizsára. (Brunner Erzsébet nem csak szülővárosára gondolt végrendeletében: 850 alkotás az újdelhi Indira Gandhi Művészeti Központba, több kép pedig a budapesti Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeumba került.)
Sass Brunner Erzsébet alkotásai közül elsősorban a zsánerképeket tartják kiemelkedőnek a művészettörténészek, lánya pedig a portréfestésben alkotott maradandót.
Kőfalvi Csilla, a tárlatnak otthont adó Képzőművészetek Háza igazgatója elmondta: helyhiány miatt csak a gyűjtemény töredékét állíthatják ki egy időben, ezért hétről hétre változtatnak a kiállításon. A bemutatott képeket folyamatosan cserélik, hogy a nagyközönség minél több Brunner-festményt ismerhessen meg.