Nem folyunk szét...

Színtársulatot hoztak létre, kötetbe gyűjtik alkotásaikat, fotóikból kiállítást is rendeztek már. Vajon mindez valódi művészet, vagy csak lelki fogódzó? Műalkotások jönnek létre, vagy csak egy mentális terápia melléktermékei? A napokban látott napvilágot az Alkonyattól pirkadatig című kötet, mely hajléktalan művészek verseiből, novelláiból, festményeiből és rajzaiból válogat.

Jeles András néhány éve hajléktalan színészekkel rendezte meg Gogol A revizor című darabját, a próbálkozásból később dokumentumfilm is készült. Egy évtizede eldobható fényképezőgépeket osztottak szét az utcán élők között, hogy dokumentálják mindennapjaikat; a képekből Saját szemmel címen kiállítás nyílt. A Fedél Nélkül újság havonta kiválasztja a lapban közölt legjobb verset és novellát. Az AHA, azaz A Hajléktalanokért színpad már évek óta sikeresen működik, a néhány hete kiadott, Alkonyattól pirkadatig című kötet pedig a (2004-ben megjelent Alkonyzóna című antológia után) hajléktalan művészek verseiből, novelláiból, festményeiből és rajzaiból válogat.

- Gondolkodtam, hogy egyáltalán ráírjam-e, hogy az alkotók hajléktalanok, aztán mégis rákerült - mondja Fekete András, a kötetet kiadó Barrus tulajdonosa. - A hajléktalanság a kötet nem elhanyagolható hozadéka, de nem a legfontosabb információ. Egy igényes kortárs kötetet akartam létrehozni, ezért is kértem meg Háy János írót, hogy segítsen a válogatásban.

- Ez egyszerűen irodalmi antológia, amelynek szelekciós elve a hajléktalanság - mondja Háy. - Nem jótékonysági akció. Arról van szó, hogy egy területről az ott fellelhető legjobb műveket válogatjuk ki. A kötetben egyébként akadnak olyan szerzők, például Sárközi László, akiknek bármely irodalmi folyóirat örülhetne. De sajnos nem ilyen egyszerű a dolog. A József Attila Körrel például sikerült megbeszélni, hogy minden évben a Menhely Alapítvány által meghirdetett verseny éves nyertesei, azaz egy költő és egy prózaíró részt vehessen a JAK írótanfolyamán, de a hajléktalanok nem éltek a lehetőséggel. Nem elég belépőjegyet adni. Ráadásul ha bekerülnének a szakmai körökbe, ott bírálat, kritika érné őket, amivel nehéz lenne megbirkózniuk.

Valóban felmerül a kérdés, hogyan viszonyulhatnak ezek a művek a művészet más rétegeihez. Ugyan Nyugaton is az Outsider art, vagyis a kívülállók művészetének kategóriájába esnek, munkájukat sokkal jobban megbecsülik - a halála után híressé vált, egész életében nyomorgó Henry Darger Amerikában egyenesen kultuszfigurává nőtte ki magát. Amúgy pedig a közfelfogásban már-már közhelyesen él az erősen nélkülöző, nyomorgó művész képe.

- Amikor Dubuffet a 40-es években megalkotta az Art Brut fogalmát, az főleg a pszichotikus betegekre volt értendő, de beletartoztak a társadalom perifériájára más okból került emberek is, például a clochard-ok, azaz csavargó művészek - magyarázza Plesznivy Edit művészettörténész, a nemrég zárt Art Brut kiállítás kurátora. - Ma Magyarországon nincs olyan fórum, amely felvállalná az ügyüket, pláne nem a galériák. Nyugaton ez Dubuffet óta töretlenül létező jelenség. Külön galériák szerveződnek a naiv, az autodidakta vagy a hajléktalan, de más, intézményi képzésben nem részesült alkotók, például a graffitisek köré is.

Azonban presztízs hiányában is van valamiféle olyan mozgatóereje a művészetnek, amely lelki kapaszkodót jelenthet, ebből azonban nem következik, hogy a művészeket az elesettség, a nézőket, olvasókat pedig a szánalom mozgatná. - Mi nem szociális munkát végzünk a próbák alatt - jegyzi meg Füsti Molnár Sándor Fecske, az AHA színpad művészeti vezetője. - Soha senkitől nem kérdezem, hogy került ide. De ha valakiben még van egy csepp hajlam a művészetre, ott még van remény. Az apátiába zuhant embert már szinte lehetetlen megmenteni. Aki pedig egyedül marad a hajléktalanságban, meghal. A társulat közösséget is jelent, lesz valakijük, akire számíthatnak, arról nem is beszélve, hogy sikereket élhetnek át, megtapsolják őket, ez hajléktalanként egy óriási élmény.

- Figyelemre nevel, nem folyunk szét - mondja Leé József, a hajléktalan művészek antológiájának szerzője -, van valami, amivel törődhetünk.

Az Alkonyattól pirkadatig című antológiát november közepén, a Felvonulási téren tartott Egy éjszaka a hajléktalanokért elnevezésű rendezvényen mutatták be
Az Alkonyattól pirkadatig című antológiát november közepén, a Felvonulási téren tartott Egy éjszaka a hajléktalanokért elnevezésű rendezvényen mutatták be
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.