Szócikkezrek seregelnek

A Művek Lexikona három kötete az idei könyvpiac egyik leghasznosabb kiadványa. Hasznos, mert négyezer szócikkében tömör - ha úgy tetszik: madártávlati - képet ad az olvasónak Kung Fu-ce Beszélgetések és mondások című bölcseleti művétől Gershwin Kék rapszódiáján vagy Szabó István Oscar-díjas Mephisto-filmjén keresztül a prágai Szent Vitus-székesegyházig.

Igaz, a Háború és béke szócikk nem pótolja Tolsztoj regényének elolvasását, s az is tagadhatatlan, hogy más dolog képen látni az Eiffel-tornyot, és más felmenni valahányadik emeletére, aminthogy más élményt ad két és negyed lexikonhasábon a Varázsfuvola, mint ha színházban látnánk-hallanánk Mozart remekét. De ne feledjük: annak is szüksége lehet a lexikonban föllelhető ismeretekre, aki nem juthatott-juthat el az eredetihez. És alighanem még az sem fog feleslegesen belelapozni a kötetekbe, aki "élőben" élvezhette bármelyik műalkotást - hiszen a szócikkek felidézhetik benne az eredeti mű gazdagságát.

A Művek Lexikona harmadik kötetével fejeződött be a Magyar Nagylexikon tizenkilenc kötetéből és az azt követő kétkötetes Kronológiából álló hatalmas vállalkozás. A két előző sorozat és a Művek Lexikona egymásra épül, sok esetben kiegészíti egymást. Oly módon, hogy míg a Nagylexikonban Katona József címszó, és a szócikkben viszonylag kevés teret kap a főmű - a Művek Lexikonában a Bánk bán a sztár és Katona a mellékszereplő.

Okosan segíti a kötetek használatát a szerzők mutatója. Abból kiderül, hogy kinek melyik műve kapott szócikket. A listát Shakespeare vezeti a szonettek szócikkel és nem kevesebb, mint húsz drámával (húsz mű ugyan egy kicsit soknak tetszik - a szerkesztők azonosultak Petőfi sokszor idézett dicséretével: "Shakspeare [így írta a költő] egymaga fele a teremtésnek" -, ennél nagyobb baja, persze, egyetlen lexikonnak se legyen).

A magyar építészekkel, szobrászokkal, zeneszerzőkkel, filmesekkel, képzőművészekkel, tudósokkal, irodalmárokkal is "kivételeztek" a lexikon megalkotói - és helyesen tették. A nem egészen négyezer szócikkből így kaphatott József Attila-vers tizenötöt, Jókai-regény tizenegyet, Bartók-zenemű hetet, Csontváry- és Munkácsy-kép négyet-négyet, Ybl Miklós-épület hármat. Tegyük hozzá: egyet sem érdemtelenül. Bosszúságra-kedvetlenségre-szomorkodásra legföljebb az ad okot - és nem csak a magyar címszavakról szólva -, hogy a bent lévők mellé nem kerülhetett be a lexikonba még néhány tucat/száz/ezer hasonlóképpen nagyszerű alkotás.

Művek Lexikona I-III. Magyar Nagylexikon Kiadó, 934+953+913 oldal, kötetenként bolti áron 14900, a három kötet egyszerre fizetve 35 700 forint.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.