Szórakoztató önvédelem

Az orvostudomány története a tévedések, a véletlenek, az elhallgatások és az átverések története (is) - ha felszínesen olvassuk James Le Fanu könyvét, ez a kép rajzolódik ki belőle. A figyelmes és türelmes olvasónak azonban mást is üzen a szerző: például azt, hogy a tudományág összes hibája ellenére is képes az önkontrollra, sőt olykor talán az öngyógyításra is.

A bevezetőben Le Fanu sorra veszi napjaink orvostudományának legfontosabb ellentmondásait - kezdve azzal, hogy egyre több orvos ábrándul ki saját szakmájából, egészen odáig, hogy minél többet tud az akadémikus gyógyászat, látszólag annál nagyobb tér nyílik az alternatív gyógyítók előtt. Arra a kérdésre, hogy hogyan jutottunk el idáig - azaz hogyan rendült meg az orvostudományba vetett közbizalom -, a szerző a gyógyítás nagy pillanatainak felidézésével kísérel meg válaszolni. Természetesen egy forradalmi jelentőségű véletlennel, a penicillin felfedezésével - és az antibiotikumok innen datálható sikertörténetével kezdi. Hasonló egyébként a múlt század második legjelentősebb orvosi felfedezésének tekintett szteroidok története is. "A terápiás forradalmat nem valamilyen jelentős tudományos felfedezés váltotta ki, hanem éppen ellenkezőleg: az orvosok és a tudósok rájöttek, hogy nem kell részletesen ismerni a probléma gyökerét, mert a szintetikus kémia vakon és véletlenül is meghozza azokat a gyógymódokat, amelyeket az orvosok évszázadok óta kerestek" - írja a szerző, és állítását jó néhány példával (egyebek mellett a számos fertőző betegség ellen hatékony szulfonamidok diadalútjának bemutatásával) alá is támasztja.

Aki az elhallgatásokra kíváncsi, annak bízvást ajánlhatjuk a dohányzás és a tüdőrák összefüggésének feltárásával foglalkozó fejezetet (ez a könyvben alig harminc oldal, a valóságban viszont végtelen...). A tévedések sorában az az orvosi körökben is osztott hiedelem a legmegrendítőbb, hogy pénzzel, illetve technikával meghosszabbítható az élet, akkor is, ha valakink eljött az ideje. Aligha meglepő, hogy a fejlett országokban az orvosi költségek fele a betegek életének utolsó hatvan napján keletkezik - és ennek a pénznek legalább egyharmadát olyasmire költik, amit a szakirodalom némi eufemizmussal "várhatóan hatástalan kezelésnek" nevez.

Le Fanu nemes egyszerűséggel az átverések közé sorolja a freudi pszichoanalízis-elméletet, azt állítva, hogy a gyógyszeres - és kisebb részben a kognitív - terápiák gyakorlatilag lesöpörték a színről. A könyvnek nem ez az egyetlen vitára késztető megállapítása, és azt sem itt észleljük először, hogy az orvostudomány mindenkori fősodrának (ön)védelme is a szerző szándékai közé tartozik. A kötet ugyanakkor szórakoztató, informatív, és (közel 50 oldalnyi hivatkozásával, testes név- és tárgymutatójával) hitelesnek is tűnik. Az orvosokat ugyan nem fogjuk jobban szeretni tőle, de talán megértőbbek leszünk tévedéseikkel szemben.

Typotex, 480 oldal, 4200 forint

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.