Rögös út a múzeumig
Hat, egyenként majdnem 300 forintos BKV-jegyet is kilyukaszthat egy-egy külvárosi diák, mire elér egy belvárosi színházat, múzeumot, kiállítást, majd onnan hazajut, és akkor még nem vette meg a belépőjegyet. Szegény szülők. Külön-, pláne saját buszra egyre kevesebb iskolának telik, de valahogy, legalább egy évben egyszer-kétszer mégiscsak illene megnézni egy-egy tárlatot, előadást - úgy tűnik, hogy ez sok iskolának már csak a kultúrintézmények, az önkormányzatok és az állam külön támogatásával megy.
A nulladik kilométerkőtől meglehetősen távol eső pestszentlőrinci Kandó téri általános iskolában kiszámolták, hogy bérelt busszal még mindig jobban járnak, mint ha BKV-jeggyel vinnék színházba, múzeumba a gyerekeket. Pénzben is, időben is, nem beszélve a biztonságról. Az iskola igazgatója azonban megjegyezte: nehogy azt higgyük, hogy ezeket az utazásokat az iskola fizeti, erre ugyanis önerejéből nem volna képes. A pénzt a Fővárosi Közoktatás-fejlesztési Közalapítványtól szerzik, szorgos pályázgatással - nekik ez a túlélési stratégiájuk. Amúgy még így is csak évi öt fuvarra futja - tette hozzá Magyar Márta, aki akkor lenne elégedett, ha minden hónapban kibérelhetne egy különbuszt.
A Budapest Bábszínház az idén négymillió forintot kapott a városházától a távolabb eső és az átlagosnál nehezebb helyzetben lévő iskolák utazási költségeinek csökkentésére. A fővárosi önkormányzatnak és a BKV-nak van egy tágabb megállapodása is, amely a gyerek-előadásokra való eljutást általában segíti, olcsóbb fuvarral.
A kultúrkirándulások száma a Bábszínházban mindennek köszönhetően egyelőre nem csökkent, de a nehéz időket azért itt is érezni. Meczner János igazgató mesélte: volt egy osztály, amelyről az előadás előtt derült ki, hogy három tanulójának nincs belépőjegye. Beengedték őket. Ugyanez az osztály nem sokkal később már nyolc jegy nélküli gyerekkel jelent meg, és jól számítottak a tanárok, mert még őket is beengedték. De bármennyire fáj is, több ilyen ingyenelőadást már nem tud vállalni a Bábszínház.
A Szentendrei Skanzenből is világosan látszik, hogy az iskolások egyre nehezebben utaznak. Másfelől viszont több olyan opció létezik, amely a kiadásokat ellensúlyozhatja. Az első és legfontosabb az a minisztériumi intézkedés, amelynek köszönhetően az iskolai csoportok ingyen vonatozhatnak el a tizennégy országos múzeumba - köztük a skanzenbe -, pontosabban az oda induló buszokig. A skanzennek emellett van egy különpaktuma a Volánnal: a cég az iskolásokat körülbelül 30 százalékos kedvezménnyel fuvarozza a múzeumba. Az intézmény mindemellett - egy kormányrendelet adta lehetőséggel élve - azoknak az előre bejelentkező csoportoknak, amelyek nem tudják kihasználni a MÁV- vagy a Volán-kedvezményt, elengedi a belépti díjat - közölte érdeklődésünkre Csesznák Éva múzeumpedagógiai osztályvezető.
Az ugyancsak nehezen megközelíthető, a Várhegy tetején álló Magyar Nemzeti Galéria nem tud, és nem is szándékozik beszállni az utazási költségekbe - tudtuk meg az intézmény közönségkapcsolati osztályvezetőjétől, Bellák Gábortól. A múzeum másképpen próbálja meg ébren tartani az iskolák érdeklődését: vagy elengedi a belépőjegyet, vagy olyan pazar rendezvényeket kínál, amelyek jóval többet érnek, mint amennyi a jegyárba egyébként beleférne. A stratégia egyelőre működik, a múzeumlátogatás tokkal-vonóval nem drágább, mint mondjuk tíz éve. Bár meglehetősen kiábrándító, hogy amikor elküldik programajánlataikat az iskoláknak, tucatjával jönnek olyan válaszok, hogy köszönik, de a drága utazási költségek miatt nem kérik - jegyezte meg az osztályvezető.