Nádler: hetven

Nyaranta egy apró Balaton-felvidéki faluba, Feketebácsra zarándokol Nádler István festő. Ott aztán ablakot nyit a madárzajjal kevert tücsökhangra, hozzá tibeti meditációs zenét elegyít, újabban Schubertet is. Elefántcsont-feketéhez alumínium-hidroxidot ad, jó gazda módjára színeket olt sárgába, pirosba, kékbe, hogy azokból fáradt napsütés, korallpiros, patakkék váljon. Magabiztosan mozog ebben a világban, ahogy teszi azt, ha ausztriai kolostorba, vence-i, grazi, római, firenzei, berlini alkotóhónapokra, évekre vonulhat félre.

Lélekben talán most is ezen helyek valamelyikén időz, amikor az idén, hetvenedik születésnapja apropóján körbetoporogja műértő és laikus. Klasszikussá vált kortársként sorra nyílnak kiállításai, szám szerint hét, Pesten és Párizsban, a naiv közönség pedig azt reméli, az ünnep apró rés lehet a pajzson, amit az aszkéta mester évtizedek óta maga előtt tart. Hogy most varázsütésre megszólal a mindig hallgatag művész, amikor lehet faggatózni, és nem csak a katalógusok szűkszavú életrajzi blokkjai adnak fogódzót egy misztikus életmű darabjaihoz.

A művész keveset mond, a képei magukért beszélnek
A művész keveset mond, a képei magukért beszélnek

"Született Visegrád, 1938. november 26. 1954-1958 Képző- és Iparművészeti Gimnázium. 1958-1963 budapesti Képzőművészeti Főiskola, mestere Hincz Gyula. Iparterv, győri szobrásztelep, ösztöndíjak. Informel, neoavantgárd, harde-edge, gesztusfestészet. Munkácsy- és Kossuth-díj."

Reméljük, hogy most végre szabad ennél többet is megtudnunk. Hogy talán mesél gyerekkoráról, amikor megszállottan festette a villámokat. Mesél tiszteletbeli mestereiről, Manet-ról, Malevicsről, Mondrianról, Giacomettiről és Egry Józsefről.

Beavat az egyetlen vonásban megtestesülő gesztusok mögötti indulat, a geometria és az egyensúly rejtélyeibe. Árulkodik fentről, lentről, transzcendenciáról, a fekete árnyalatairól, a néhány éve újra "feltalált" színekről. Remélünk történetet a portréért folyamodó Esterházy Péterről, akit arra figyelmeztetett, arca tán grafitháromszögként végzi, és történetet a táci asztalosmesterről, Magyar Ferencről, akinek privilégiuma felfeszíteni lenvászon alapjait.

- A valóságban nincsenek olyan szép színek, amilyenek a fantáziámban születnek - mondja a napokban egy baráti összejövetelen. Meg hogy nem érdemes képeiről külön-külön beszélni. Beszélnek azok magukért.

Mi meg nézzük a harsány és vastag színhasábjait, bakelitkorong-barázdákat idéző fekete felületeit, tömör geometriájába szövetült apró háromszögeit.

A Várfok Galériában ma este nyíló tárlatán is ott állunk majd legfrissebb képei előtt, ő szinte észrevétlen marad; parádés köszöntők helyett pedig, hogy kedvében járjunk, megelégszünk alig észlelhető, születésnapi főhajtásokkal.

Átéljük majd azt, amit író barátja, Tolnai Ottó fogalmazott meg.

"Együtt némázunk."

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.