Remények és aggodalmak

A Falk Miksa utcai műkereskedők biztosak abban, hogy őket sem hagyja érintetlenül a gazdasági válság. Abban azonban még bizonytalanok: jót vagy inkább rosszat hoznak számukra a változások.

A Markó utcai Art Deco ügyvezetője és tervezője, Józsa Tibor nem látja túl fényesnek a kialakuló piaci helyzetet. - Érezni a gazdasági nehézségek hatását, a forgalmunkban 60 százalékos visszaesés következett be. Lényegesen kevesebb a nézelődő is - mondja a galéria vezetője. Az üzlet árengedményekkel és pluszszolgáltatásokkal igyekszik csábítani a vevőket a nehéz gazdasági környezetben: ingyenes kiszállítással és tanácsadással állnak az érdeklődők és vásárlók rendelkezésére. Természetesen minden termékére garanciát vállal az Art Deco.

Bizakodóbb Ferenczi István, a december elején a Falk Miksa utcában nyíló Ferenczi és Tsai Aukciósház és Galéria vezetője. - Eljött a mi időnk - mondja, arra utalva, hogy most talán jobban megnézik az emberek: mire adnak ki pénzt. Az első, XX. századi bútorokat kínáló aukciósház tulajdonosa szerint Magyarországon is a minőségi tárgyaké a jövő. - Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban már évek óta divat az individuális lakberendezés. Az emberek egyedi berendezési tárgyakat vásárolnak, amelyek az önkifejezés eszközeiként is szolgálnak. Magyarországon még mindig a divatok uralkodnak - állítja Ferenczi, aki szerint el kell dönteni, valaki 3-4 évente, a divatokat követve változtat-e, vagy személyes stílusban rendezi be az otthonát. A galéria december 18-án tartja első aukcióját, amelyen a XX. század legnagyobb hatású dizájnirányzatainak szinte mindegyikéből kalapács alá kerülnek majd bútorok, használati tárgyak és kiegészítők.

Haas János, a Haas Galéria tulajdonosa szerint is hozhat új vásárlókat a gazdasági válság. - A recesszió hatása nálunk még nem érződik - mondta a Falk Miksa utcai műkereskedő-világ régi résztvevője. - Nem tapasztalom, hogy tömegesen akarnának képekbe pénzt fektetni. Ám fontossá válhat, hogy stabil értékeket képviselő dolgokba fektessen pénzt valaki, ezért a biztos értéknek vélt kortárs művészet is egyre becsesebbé válhat - mondja Haas. A galéria segítséget nyújt a vásárlóknak, hogy valóban értékálló alkotásokba fektessék pénzüket. - Lehet, hogy egy alkotó épp divatos, ám műveinek minősége egyenetlen, netán gyenge - ezért aztán nem is biztos, hogy megmarad az ázsiójuk. Ha alapvetően jó minőségű a mű, akkor érdemes megszerezni, még ha napjainkban a szerző esetleg nem is divatos, ezért aztán nem csillagászati az ára. Az ilyesmi jó befektetésnek is - mondta Haas, akinek galériája elsősorban a két világháború közötti magyar avantgárd eszmeiségének képviselőivel, az Európai Iskola művészeivel, a második nagybányai nemzedék alkotásaival és a szentendrei posztimpresszionista művészgárda munkáival foglalkozik. A Műgyűjtők Éjszakáján még látható lesz a galéria nagy sikerű Barcsay-tárlata.

A Nemes Galéria harmadik, idén nyáron megnyitott kiállítótermében egyre nagyobb szerepet kap az 1945 utáni időszak művészetének bemutatása. A galéria fő profilját továbbra is a XIX-XX. századi magyar festmények és grafikák, a XVI-XX. századi külföldi mesterek alkotásai, valamint a Zsolnay- és Gorka-kerámiák adják, ám a Gresham-palotában kialakított üzletben a hazai kortárs művészet jeles képviselői mellett nemzetközileg is ismert művészek munkái szintén felbukkannak. A galéria alapítója és tulajdonosa, Nemes Gyula az 1980-as évek második fele óta van a műkereskedelemben. Ma már három galériában foglalkozik festmények, műtárgyak és bútorok bemutatásával, eladásával. A budai Városmajor Galériát a Falk Miksa utcai üzlet követte, melynek köszönhetően Nemes Gyula is aktív résztvevője az ott tevékenykedő műkereskedő-világnak.

Nem túl szerencsés időpontban, csupán áprilisban nyitotta meg üzletét a Stoll'Art Galéria fiatal csapata, hiszen akkoriban már hűvös szellők fujdogáltak a műtárgypiacon. De azóta se vesztették el bizakodásukat: úgy érzik, nagyon is van keresnivalójuk a Falk Miksa környéki galérianegyedben. Holló Judit társtulajdonos szerint azon dolgoznak, hogy megtalálják a piaci réseket, és erre reményt kínál, hogy ők eleve "valami mást", az átlagostól eltérőt szeretnének kínálni közönségüknek. Csupa fiatal, pályája kezdetén álló képző- és iparművész tartozik a galéria vonzáskörébe - mindannyian invenciózusak, tehetségesek, teli vannak ötlettel, szemléletük friss és eredeti. Egyszerűen más jut eszükbe a dolgokról, mint megállapodottabb művésztársaiknak. Holló Judit "barátságos galériának" jellemzi magukat - kialakulóban levő igényes vevőkörük pedig szavai szerint "nem olyanokból áll, akik bútor helyett keresnek szép tárgyakat, hanem eleve valami egyedi holmira vadásznak".

A tulajdonos e hetekben kétségkívül érzékel bizonyos válsághangulatot a piacon, de abban bízik, hogy lassan lenyugszanak majd a kedélyek - utána pedig, ha visszafogottabbá, megfontoltabbá válik is majd az üzletmenet, átgondolt stratégiával, minőségi, egyedi darabokkal talpon lehet maradni az előttünk álló években.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.