Szobrok, emléktáblák Babitsnak

Babits Mihály első budai otthona előtt, az Attila út 133.-mal szemben, a Vérmező fái között állították fel tegnap a költő egész alakos bronzszobrát születésének 125. évfordulója alkalmából. A poétát kalapos sétálóként ábrázoló mű a nemrég elhunyt Marton László szobrászművész egyik utolsó alkotása. Az I. kerület e monumentumon kívül emléktáblákkal is tiszteleg egykori lakója előtt, aki 1931-től élt a Krisztinavárosban.

Pénteken, szombaton és vasárnap is avatnak egy-egy táblát Babits egykori, budai lakhelyein: a már említett Attila út 133.-ban, az Attila út 103.-ban és utolsó budai lakhelyén, a Logodi utca 31.-ben. Továbbá többrészes kiállítást is szentelnek neki az emlékév alkalmából a Batthyány utca 6. szám alatti Várnegyed Galériában, ahol például rekonstruálják a poéta Török Sophie-val közös otthonát.

Babits, a koszorús költő
Babits, a koszorús költő

Babits szülővárosában, Szekszárdon, a vármegyeházán tegnap konferenciát rendeztek életművéről, továbbá bemutatták Sipos Lajos kismonográfiáját és Czakó Sándor fotóriporter kötetét a költőről, valamint az Édes az otthon című hangoskönyvet, melyen Németh Judit és Orbán György mondja Babits húsz versét. A szekszárdi szülőházban Juhász Ferenc avatta fel a megújított emlékkiállítást.

Esztergomban, ahol sokat időzött a költő az 1924-ben vásárolt előhegyi nyaralójában, szintén megemlékeztek róla. Teljesen felújították a pusztulásnak indult nyaralóépületet, s közadakozásból újraöntették Borbás Tibor Babits-mellszobrát, amelyet tavaly loptak el a helyéről. Most a szobrász fia, Borbás Márton öntötte újra, aki a szobor fejrészének máig fennmaradt gipszlenyomata alapján dolgozott. A szobrot ideiglenesen a Széchenyi téren helyezték el, később eredeti helyén, a Siszler útnál állítják fel, ahol várhatóan tavasszal készülnek el az útfelújítási munkák. Az emlékévre a költő esztergomi verseit is kiadják majd külön kötetben.

Koszorúzással emlékeztek a XV. kerületben, Rákospalotán, a Fő út 2.-ben is, ahol Babits 1911-1912-ben, újpesti gimnáziumi tanárkodása évében lakott, s ahol híres Május 23. Rákospalotán című versét írta, s az Isteni színjátékot kezdte fordítani.

A Petőfi Irodalmi Múzeumban este a Nyugat-kiállításhoz kapcsolódóan 125 perces öszszeállítással emlékeztek Bálint András és Fenyő Iván közreműködésével. A múzeum és a Magyar Rádió kiadásában Babits Mihály archív hangfelvételeit összegyűjtő kiadvány is megjelenik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.