Minimal art
Salgótarján 1982 óta ad otthont az Országos Rajzbiennálénak. Ha lett volna pénz, a hétvégén tizennegyedik alkalommal nyílt volna országos grafikai seregszemle a nógrádi megyeszékhelyen. De nem volt. Nógrád megye önkormányzata ugyan - miként a korábbi években is - egymillió forinttal hozzájárult a szervezéshez, a Nemzeti Kulturális Alap pedig egy szerény összeget - 400 ezer forintot - adott, ám ezt a szervezők semmilyen más pályázati összeggel nem tudták növelni. Két éve ennek az összegnek a háromszorosából rendeztek itt rajzkiállítást. A Nógrádi Múzeumban ezért úgy döntöttek, hogy a biennáléból triennále lesz, amelyet legközelebb 2010-ben láthat a közönség.
Az északi régió nagyvárosainak kultúraszervezői receptet láttak ebben, így a miskolci Országos Grafikai Biennálét és az egri Akvarell Biennálét is háromévenként megrendezendő kiállítássá alakították át. Persze mondhatnánk azt is, hogy régión túli receptet másoltak, hisz a 70-es évektől működő szombathelyi Mini-tárlat is biennáléból triennálévá lett, miként az 1992-től datált újpesti Kisgrafikai Kiállítás vagy az 1967-től keltezett pécsi kisplasztikai tárlat.
Salgótarjánban, hogy mentsék a menthetőt, rendeztek egy országos rajzkiállítást. Míg korábban viszonylag nagyméretű grafikákat fogadtak be a Rajz Biennáléra, most 400 négyzetcentiméter címmel hirdettek pályázatot. 168 alkotó több mint 500 alkotással jelentkezett, a március elsejéig látható salgótarjáni kiállításon ebből 92 művész 250 műve látható. De bebizonyosodott, hogy ezeken a hússzor húsz centis felületeken is lehet fontos gondolatokat közvetíteni. A Salgótarjánban kiállított grafikák és expresszív szénrajzok ezt igazolni is látszanak.