Amikor a három gyerek "bukszázik"
A Munkácsy-kiállítást délelőtt tizenegykor nyitják meg, s április 8-ig gyönyörködhetnek a mintegy negyven alkotásban az érdeklődők. Pákh Imre New York-i műgyűjtő a kiállítás 16. állomáshelyén tartott sajtótájékoztatóján elmondta: saját gyűjteményéből 34 festményt állítanak ki, a többit a Magyar Nemzeti Galéria a békéscsabai Munkácsy múzeum adta kölcsön. Közölte: vásárolt egy újabb festményt, amelyet a városban ugyancsak bemutatnak.
A tárlat érdekességei közé tartozik, hogy a negyvenmillió forintos megrendezési költség húsz százalékát támogatók adták össze. A négymilliárd forintra biztosított alkotásokból álló bemutatóra úgynevezett kombinált jegyeket kínálnak, amelyekkel a felújított Babits-szülőházat is megtekinthetik az érdeklődők. A költő XIX. század végi, immár kívül és belül megújult házának avatására délután három órakor kerül sor. Mint ahogyan 1983-ban, Babits Mihály születésének századik évfordulóján, most is Juhász Ferenc kétszeres Kossuth-díjas költő mond köszöntőt.
Az emeleti részen új kiállítás nyílik, amely a költő és családja életrajzát, illetve Babits művészi pályáját tekinti át. Rendhagyó irodalomórákat tart majd a diákcsoportoknak Lovas Csilla muzeológus, irodalomtörténész. A szülőház megújulására új kiállítási ismertetőt készítettek, amely Babits 1922-ben adott interjúrészletével indul: "Az író valahogy gyermekkorának és első ifjúságának benyomásait írja egész életében; minden idegszálával abban a világban él, amelyet akkor látott maga körül." Érthetően a ház, a kert megidéződik több versében, az önéletrajzi jellegű Halálfiai modelljei is a valóságban gyökereznek. Amikor a három gyerek "bukszázik", felismerhető például Dienes Valéria alakja, illetve maga a költő is.