Szakkönyvek túlélőcsomaggal
Az utóbbi két-három évben mind gyakrabban került terítékre a tudományos- és szakkönyvkiadás, a felsőoktatási tankönyvellátás válsága az állami támogatás leépülése miatt. A probléma súlyosságát jól mutatják a számok: mintegy ezer címmel kevesebb jelent meg, és mintegy hárommilliárdos volt a forgalomcsökkenés e területen. A folyamat oda vezethet - hangsúlyozták szakemberek -, hogy elsorvad a magyar nyelvű tudományos könyvkiadás és szaknyelv.
Miután az oktatási és kulturális tárca az ígéretek ellenére sem tudott segíteni, legutóbb az agrárminiszter kezdeményezésére az Agrárkamara lépett a saját ágazatában: uniós forrásokból területi agrárkönyvtárak fölállításával teremt piacot a kiadóknak. Most a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) dob mentőövet nekik, digitális tananyagfejlesztési pályázatába a felsőoktatási intézmények mellé bevonná a szakkönyvkiadókat is.
Ezt még tavaly kezdeményezte a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése igazgatója, Zentai Péter László a nemzeti fejlesztési pályázatokat akkor felügyelő államtitkárnál, Magyar Bálintnál. Az egyeztetéseknél kiderült, a könyvkiadók mint piaci szervezetek részére tiltják önálló pályázat kiírását az uniós szabályok. De végül megtalálták a megoldást: pályázó egyetemekkel, főiskolákkal konzorciumot alkotva már részesülhetnek a támogatásokból. - Annál is inkább, mert e kiadók birtokolják a tankönyvként is használt szakmunkák jelentős részének kiadási jogait - jegyzi meg Zentai, aki kellemes meglepetésként élte meg, hogy jókora késéssel ugyan, de mégis megjelent a pályázati kiírás a NFÜ honlapján.
A pályázat jelentős összegeket kínál föl - a közép-magyarországi régiónak 991 millió, a vidékinek pedig 1,7 milliárd forintot. A legkisebb támogatás 20, a legnagyobb 100 millió lehet. - Mindez nagyon jól hangzik, azonban erős szűkítés, hogy a pénz csak digitális változatok fejlesztésére fordítható, nyomtatott könyvekre nem - mondja Lelkes Lajos, a Mezőgazda Kiadó társigazgatója. Hozzátéve: ez így kockázatos. A pályázatban a kiadóknak vállalniuk kell ugyanis, hogy öt évig ingyenes online hozzáférést teremtenek a támogatott művekhez. Emiatt teljesen megszűnhet a nyomtatott változatok piaci forgalma. - Márpedig sok könyvünk többéves munka és jelentős, például az anatómiai atlasz esetében 30-40 milliós saját beruházás eredménye - teszi hozzá Farkasvölgyi Frigyesné, a Medicina Kiadó vezérigazgatója. És akkor még nem említettük a korábban megvásárolt kiadói jogok költségeit. - Nem kellően átgondoltak ezek a feltételek, legfeljebb a nagyobb portfólióval bíró kiadóknak adhatnak némi esélyt - értékel Gyurgyák János, a társadalomtudományi kiadványairól is ismert Osiris vezetője. Ő, akárcsak a másik két megkérdezett szakember úgy véli, nehéz lesz az egyetemekkel konzorciumot kötni, már csak azért is, mert néhányuknak saját kiadója van.
A szakkiadók egyelőre fontolgatják a jelentkezést. A Mezőgazda igazgatóját telefonon értük el, útközben. A gödöllői Szent István Egyetemre autózott éppen, hogy húsz mű digitális megjelenését ajánlja föl. Sürget az idő: december 12-ig kell be adni a pályázatokat.