Kattintson beljebb!
Kattintson beljebb, mondja, s azon nyomban feltárulnak az immár hatodik születésnapját ünneplő irodalmi portál, a Litera.hu legújabb szeparéi.
Két napja új köntösben fogadja olvasóit a Litera. Az elmúlt hat évben immár negyedjére vált külalakot, s egy kicsit mindig elegánsabbnak, rendezettebbnek és tágasabbnak tűnik. Ez utóbbi azonban most nem puszta benyomás: egyharmadával szélesedett az oldal és vele a felület, magyarázza Kőrösi Zoltán író, a portál új főszerkesztője. Kell is megnagyobbodott tér, hiszen a
Litera a magyar irodalmi élet hírein, eseményein túl ezentúl sűrűbben tekint a határokon túlra. Rendszeresen szemlézi majd a New York Times irodalmi és a Literay Saloon blogjait. Ugyanakkor új szolgáltatásokkal lepi meg a látogatókat. A kortárs irodalmi adatbázis kiépítése érdekében valamennyi írószervezet tagjait megkeresték, és a kitöltött kérdőívek feldolgozása után több mint 200 kortárs ma-
gyar szerző adatlapját készítették el.
- Ez még csak a kezdő lépés egy folyamatosan bővülő, élő lexikon felé - villantja fel a portál elképzeléseit Kőrösi. A fénykép és az életrajz megtekintése után ugyanis a tervek szerint a látogató továbbléphet majd a keresett szerző önálló honlapjára, ahol már sajátos tartalmakkal, szövegekkel, kritikákkal találkozhat. Eddig tizenöt író lapját készítették el Esterházytól Parti Nagy Lajoson át Lengyel Péterig, de az adatbázisba felkerülő valamennyi szerző élhet ezzel a lehetőséggel. Csupán azt kell eldöntenie, hogy saját maga tölti-e fel tartalommal a honlapot, vagy inkább a Litera szerkesztőire bízza.
De nemcsak a szerzők kedveskednek törzsasztallal az irodalmi szalonban, hanem az olvasókat is megpróbálják egy asztal köré ültetni. A Könyvkolónia címmel induló oldal célja, hogy egy igazi internetes közösséget építsen ki az iwiw mintájára. Minden jelentkező saját olvasói felületet és virtuális könyvespolcot "építhet" ki magának, ahová az éppen olvasott vagy számára fontos, netán különösen kedvelt könyvek címét teheti ki. Az elképzelések szerint az így megszülető közösségi térben bárki elcseveghetne bárkivel egy-egy olvasmányélmény kapcsán - a barátságokat a könyvespolcok közös címei szerveznék, alakítanák ki -, érdeklődhet az épp megjelent művek színvonaláról, fogadtatásáról, s ha úgy dönt, érdekli a könyv, ott helyben meg is vásárolhatja. A Könyvkolónia a rendszeres olvasók öszszegyűjtésével nem csupán könyvklubként funkcionálna, hanem kereskedelmi értékkel is bírna.
- Minden könyv sikerének kulcsa a suttogó propaganda, ez a felület pedig felerősítené a suttogást - magyarázza Kőrösi. Az online közösségszervezés mellett persze az offline bulikról sem mondanak le. Tegnap este Litera Bár címen néhány ismert kupléhoz és operaslágerhez írt kortárs szövegek felolvasásával lepték meg az ünnepelni vágyókat.