Színházórák Szabolcsban
Egy véletlennel kezdődött, még az előző évadban. Fazekas István, a nyíregyházi színház színész-rendezője meghallotta, amint egy tanár a Peer Gynt című előadás után megrója a diákjait, mondván, rosszul viselkedtek a nézőtéren. Az előadás közelben álló rendezője viszont úgy gondolta: a fiatalok viselkedése nem neveletlenséggel magyarázható - csupán azzal, hogy gyakorlatlan nézők.
Kiderült ugyanis, hogy közülük sokan életükben először voltak színházban. A színész-rendezőből kibújt a tanár: felajánlotta, szívesen mesél egy rendhagyó órán arról, menynyire fontos szerepet játszik a színházban a néző. Így lett. A tiszaberceli iskolában beszélgetett a diákokkal a színházról, majd az osztály Nyíregyházán megnézte a Száz év magány című előadást, amelyben Fazekas is játszott.
- Annyira jó volt aznap este a közönség, hogy kiszaladtam elköszönni a gyerekektől. Láttam, ők is nagyon boldogok - emlékezett vissza Fazekas István. Később elmesélte a történetet egyik barátjának, Virág Györgynek, aki tovább adta azt egy közös barátjuknak, Polgár Andrásnak. Polgár nevéhez több alapítvány is köthető: az egyik a Polgár Krisztina Alapítvány az esélyegyenlőségért - ezt főleg hátrányos helyzetű roma gyerekek támogatására hozták létre -, a másik a Summa Artium, amely művészi kezdeményezéseket támogat.
Fazekas István a Polgár alapítvány munkatársának, Szőke Juditnak a szakmai segítségével kidolgozta a projektet, amit 2,6 millió forinttal támogat a Summa Artium alapítvány, fedezve mintegy 360 gyerek buszköltségét is. Baktalórántházai, mátészalkai, nyírbátori és tiszaberceli szakiskolákban, szakmunkásképzőkben már megtartották az első színházórákat. Fazekas beszélgetett a diákokkal a darabról, a színészek és a közönség kapcsolatáról, arról, hogy milyen az, ha együtt hozzák létre az előadást.
- A gyerekek nagyon élvezték az órát. Tetszett nekik, hogy igazi színésszel beszélgethetnek, kérdezgették a munkájáról, a színjátszásról, és már alig várják az előadást - mondta Vékonyné Tóth Éva, a Mátészalkai Szakképzőiskola és Kollégium Déry Miksa tagiskolájának magyartanára, ifjúsági felelőse, aki 90 tanítványával éppen most készül Nyíregyházára. Az Amadeus című darabot nézik meg a jövő héten.
A második félévben Gerle Andrea és Olt Tamás színész tart órákat a diákoknak, majd a Valahol Európában című előadást láthatják a gyerekek.
- Feladata-e a színháznak a tanítás? - kérdeztük Fazekas Istvánt.
- Mindenképpen! - hangzott a válasz. - Ha egy színház a jövőjére gondol, akkor több úton is keresnie kell a kapcsolatot a közönséggel. A színház az a hely, ahol nagyon látszik, ha nem működnek együtt a partnerek, de csodás élményt ad, ha az együttműködés sikeres. Aki úgy gondolja, a színház csak annyi, hogy a néző ül a nézőtéren, a színész játszik a színpadon, majd ha lemegy a függöny, mindenki hazamegy - annak befellegzett.