Szupertitkos Erdély TV
Akárcsak hajdan a kínaiak a selyemkészítés titkát, úgy féltik Marosvásárhelyen, a Wesselényi (ma Predeal) utca 12. szám alatti vadonatúj épületben az Erdély TV-t a sajtó árgus szemeitől. Legalábbis ezt tapasztalta az Új Magyar Szó riportere, amikor a szeptember 15-től immár próbaadásokat is készítő Erdély TV szerkesztőségébe próbált bejutni, hogy tájékozódjék a magyarországi és romániai közpénzek felhasználásával létrehozott szerkesztőség működéséről.
Az udvar mélyén álló háromszintes ingatlanba lépve első ránézésre is megállapíthatjuk, a szerkesztőség a legkorszerűbb körülmények között működik. Szepessy Előd igazgató elmondta, a tévének már minden engedélye megvan, ami a sugárzáshoz szükséges - az Országos Audiovizuális Tanács, illetve a műszakiakat ellenőrző ANRCTI távközlési felügyelet jóváhagyása is. A stúdió felszerelése is teljes, valamennyi műszaki feltétel adott ahhoz, hogy indulhasson az adás. Szász Attila, az Országos Audiovizuális Tanács alelnöke is megerősítette, hogy az Erdély TV minden engedéllyel rendelkezik ahhoz, hogy elkezdhesse a sugárzást.
A tévét működtető Janovics Jenő Alapítvány elnöke, Nagy Zsolt szerint hátravan még a kábeltársaságokkal és a helyi stúdiókkal való egyeztetés. A kábelcsatornákon való műsorszórás az egyik alapfeltétele annak, hogy országosan is fogható legyen az adás. És azt az erőforrást sem szeretnék felhasználatlanul hagyni, amely a helyi tévécsatornák stúdiójában halmozódott fel. Az egyeztetés hosszadalmas folyamat, mert többek közt a reklámokról, illetve egyes, már fogható csatornák áthelyezéséről is szó van. Tisztázni kell a kábeltársaságokkal, hogy melyik lesz az a cég, amely az alapcsomagban eljuttatja az adást a tévénézőkhöz.
Új tévé - új arcok, akár ez is lehetne az új adó mottója, hiszen a képernyőn teljesen ismeretlen munkatársak fognak megjelenni. - Minden nagy televíziónak, Romániában és Magyarországon is, megvannak azok az arcai, akik a tévét képviselik. Mi is ezt szeretnénk kialakítani - jelentette ki Nagy, aki szerint a napi műsorban a közéleti hírekre fektetik a súlyt, ahogy fogalmazott: "a nézők elvárásait elemezve, a közszolgálatiságot hangsúlyozva".
A szerkesztőség főként fiatal, pályakezdő munkatársakból áll, akiknek a munkaprogramja reggel 8-kor kezdődik, és gyakorlatilag estig, a híradó végéig tart. Nem is maradna idejük, de a szerkesztőség vezetői sem néznék jó szemmel, ha a tévé mellett más munkát is vállalnának, ezért, Szepessy szerint, méltányos fizetést is kapnak. Igaz, volt rá példa, hogy a jelentkezők közül néhányan a kevesellt fizetés miatt vonták vissza pályázatukat.
Jelenleg hat szerkesztő-riporter és nyolc operatőr az Erdély TV csapata. Ottjártunkkor éppen Kiss Péter, a Magyar Televízió nyugalmazott operatőre oktatta őket a tévés szakma tudnivalóira. - Azok az operatőrök vagy riporterek, akik itt megtanulják a szakmát, bárhol máshol is érvényesülhetnének - fogalmazott Kiss Péter, aki az elméleti tudás mellett a tapasztalatot tartja a legjelentősebb tényezőnek a tévés újságírásban.
Gálfalvi Zsolt író, a televízió egyik marosvásárhelyi alapítója lapunknak elmondta: minthogy a televízió felépítésének gyakorlati részébe nincs beleszólása, úgyszintén nincs belelátása sem, és csak közvetett módon jut információkhoz. Felvetésünkre: mit gondol, miért a nagy titkolózás a közpénzekből létesülő erdélyi magyar televízió körül, Gálfalvi mindössze annyit mondott, "talán mert nem mennek jól a dolgok".
- Valamikor nyár elején megküldtek Nagy Zsolt neve alatt egy egyoldalas beszámolót, amiben semmi kivetnivalót nem találtam, de ezen kívül semmit sem nyilatkozhatok, nem vagyok ebben kompetens - mondta Kovács András Ferenc költő, a televíziót működtető alapítvány marosvásárhelyi kuratóriumi tagja.
Az erdélyi magyar televízió létrehozásáról 2003. november 14-én, Budapesten született megállapodás Markó Béla RMDSZ-elnök és Medgyessy Péter akkori miniszterelnök között. A tévé Hodgyai Géza gyergyószentmiklósi médiavállalkozó 70 százalékos és Hodgyai Edit 30 százalékos tulajdonában levő Entel Kft. nevére bejegyzett, kihasználatlan frekvenciát használja.