Újra Borges
De minálunk? Hát itt is bizonyára az, ha az Európa most újra kiadja a szerző centenáriumára (1999) megjelentetett, átfogó Borges-válogatását. Akkor jó két év alatt fényképekkel díszített, elegáns kivitelű, ötkötetes életműkiadással tisztelgett az argentin író előtt; ezt a bravúrt ismétli most meg úgy, hogy 2009 végére újra kihozza mindet, sőt a sort megtoldja egy hatodikkal is, egy várva várt, terjedelmes Borges-életrajzzal. A válogatás súlyozottan merít a hatalmas életműből: tartalmazza a szerző valamennyi novelláját (1. és 3. kötet), esszéinek a színe-javát (2. és 4. kötet), s verseinek gyűjteményét (5. kötet).
Hogy így fogy ma nálunk Borges, abban valószínűleg az is szerepet játszott, hogy hosszú évtizedekig nem volt elérhető magyarul: első megjelenésével megelőzte ugyan legtöbb latin-amerikai írótársát (1921-ben a MA lehozta egyik ifjonti "forradalmi" versét), de utána csak 1972-ben jutott el a magyar olvasóhoz, akkor is - Kuczka Péter segédletével - sci-fi írónak álcázva (Körkörös romok, Kozmosz könyvek). A kései debütálást sem követte gyors felzárkózás, mert ideológiailag talán már átment Borges, de chilei politikai szereplésével nem, így csak az 1980-90-es években jelent meg egy-egy próza-, illetve verseskötete (Okok, jelek, dolgok, A titkos csoda, Az idő újabb cáfolata, A másik, aki ugyanaz, A halhatatlanság); majd újabb várakozás után (1998-2000) született meg az Európa méltó sorozata.
Ne titkoljuk, hogy a külső, kényszerítő körülményeken túl nagyfokú értetlenség és tájékozatlanság is fogadta nálunk Borgest. Egy kiadói lektori jelentés eminens szerzője például azt írja róla 1964-ben, hogy esszéi "igen nagy, sokszor túl nagy erudíciót mutatnak, és követelnek az olvasótól"; egy másik "turisztikai mellékízt" érez a keleti filozófiákra történő utalásokban; egy harmadik a szerző "világnézeti közönyét" kárhoztatja, a Világirodalmi Lexikon pedig egyszerűen mágikus realistának nevezi, ahogy sokáig a spanyol-amerikai prózaírókat volt divat.
Szerencsére mára mindezt felülírta a töretlen olvasói érdeklődés, s nálunk is emblematikus művé emelte Borges teljesítményét. Talán azért, mert lenyűgöző tudása és végletekig kimunkált írásai mögött ott érezzük a kétségek közt hányódó, sebezhető kisembert, aki egy rettenetes században mindent az irodalomra tett fel.
Igen, újra Borges!
Európa, 352 oldal, 3000 forint