Nem elég pályázatot nyerni
Ma este érdekes kiállítás nyílik a Művészetek Palotájában: a Nespresso CoffeeLuxury nemzetközi dizájnverseny 22 döntős modelljét teszik közszemlére. Köztük Milléte Balázs és Telekes Tamás 3. díjat nyert modelljét, az Enjoy it While Flying nevű, repülőgépeken használható luxus kávéfőző gépet. A két fiatal dizájner tervét több mint háromezer pályamű közül találta a harmadik legjobbnak a szakemberekből álló, nemzetközi zsűri. A tavaszi eredményhirdetés után a kiállítást bemutatták Milánóban, Zürichben és Párizsban, most pedig Budapesten teszik a tárgyakat közszemlére.
- Ez egy színvonalas, nemzetközi pályázat, de a neves zsűri döntése és a több országban bemutatott kiállítás sem jelenti azt, hogy az első helyezett vagy díjazott terveket máris gyártani kezdik, az alkotókat pedig elhalmozzák ajánlatokkal - mondja a két fiatal dizájner. Több hasonló pályázaton vettek már részt, így van némi tapasztalatuk - az is megesett már, hogy a díjazott tervek a fiókban maradtak, míg a többiek közül egyiket-másikat gyártani kezdték. Erre különösen akkor van esély, ha ázsiai cég hirdette meg a versenyt - ott ugyanis inkább a humort, az öncélú kreativitást díjazzák. Nemrég például az egyik pályázaton olyan szemüveg terve kapta az első díjat, amely a vádlottak szemét a fotókon eltakaró fekete csíkot utánozza - vagyis a gyakorlatban használhatatlan. Európában ezzel szemben a racionális, megvalósítható terveket kedvelik jobban. - Természetesen ezekbe is ötletet, stílust, egyediséget kell vinni - mondja a két fiatal tervező. - A mi harmadik helyünket valószínűleg annak is köszönhetjük, hogy a kávéfőzőt olyan helyszínre terveztük, ahol korábban nem használták. Ez a cégnek akár új piacot is jelenthet.
Ennek ellenére egyelőre nem kaptak semmilyen felkérést, de visszajelzést sem a kiállítások sikeréről, sőt igazából részletes indokolást sem, miért az ő tervüket díjazta a zsűri. Egy "kézzelfogható" haszna azért volt már a versenynek: egy hazai cég a díj kapcsán figyelt fel rájuk, és utcabútorok tervezésére kérte fel őket.
De a két tervező nem türelmetlen, azt mondják, kell még némi idő, hogy kiderüljön, tényleg gyártják-e a terméküket. Addig is a díj jól mutat a portfóliójukban. Ez pedig fontos, hiszen Balázs nemrég végzett, Tamás pedig jövő tavaszszal lesz pályakezdő. Mivel itthon még elenyészően kevés cég gondolja úgy, hogy megéri dizájnereket alkalmazni, ezért a fiatal tervezők két dolgot tehetnek: saját vállalkozást indítanak, vagy ha ehhez nincs elegendő tőkéjük, néhány évre elmennek külföldre nyelvet tanulni, tapasztalatot szerezni. Egyikük sem szeretne mindenáron külföldön dolgozni, de ha itthon nem sikerül megvetni a lábukat, nem marad más lehetőségük. Aztán ha az ismét egyre színvonalasabb magyar dizájn iránt már nemcsak külföldön, de itthon is megnő az érdeklődés, hazajönnek dolgozni.