Elsietett tervezet?
Bár október 15-én a kormány elé, majd 17-én a parlament elé kerül a színházak, zenekarok, táncegyüttesek és énekkarok munkáját, finanszírozását befolyásoló törvény, maradtak még kérdések. Ez derült ki a tegnapi bizottsági vitán is, ahol a képviselők színházi szakemberek véleményére és saját tapasztalataikra hivatkozva sorolták a tervezettel kapcsolatos észrevételeiket. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára, Schneider Márta elmondta: a szöveg változik, állandóan egyeztetnek az érdekeltekkel.
Erősen kritizálta a javaslatot Pető Iván (SZDSZ), a bizottság elnöke, aki úgy vélte: túl sokat kell belezsúfolni a jogszabályba, mégis leszűkíti az előadó-művészet területét. Így is kimaradt belőle például a cirkuszművészet (a sort Gulyás Dénes fideszes képviselő megtoldotta a könnyűzenével és a dzseszszel). Pető kételkedik abban, hogy a mai intézményi struktúrát be kellene fagyasztani: egy vajdasági direktort idézett, aki szerint azért jönnek ide a külföldi alkotók, mert az elavult színházi rendszert itt lehet a legtökéletesebben vizsgálni.
Schiffer János (MSZP) azt válaszolta: pont ez a törvény alakíthatná át a színházi struktúrát, amire vagy tíz éve vágyik a szakma. Megnyílik például az út a függetlenek felé, akik jóval több támogatást kapnának, mint eddig. Gulyás Dénes viszont nem ért egyet azzal, hogy a finanszírozás megítélésénél szempont legyen a fizető nézők száma. Nem látja a művészi életpályamodellt, és szerinte harmonizálni kéne a jogszabályt a képzéssel is, azaz megnézni: nem képzünk-e túl sok énekest, zenészt, színészt. A létrejövő Előadó-művészeti Tanáccsal kapcsolatban, amely a miniszter döntéseit segítené, azt kifogásolta: nem kap elég teret a szakma, mindenben a miniszter dönt, de jól el lehet bújni a testület háta mögé. A szakállamtitkár erre úgy reagált: a miniszter látja el a kulturális ágazatban a fenntartói feladatot, övé a felelősség, de így is kikéri a szakma által delegált grémium elemzéseit, javaslatait.
Tellér Gyula (Fidesz) szerint nem tudni, több pénz
lesz-e erre a területre, mik a garanciák. Mások zsarolásnak érzik, hogy Hiller István miniszter bejelentette: csak akkor kap ez a terület négymilliárd forint plusztámogatást, ha az Országgyűlés megszavazza a törvényt. Többen modellszámítást és hatástanulmányt kértek az OKM-től. Ezeket, miután ellátják őket a "bizalmasan kezelendő" felirattal, a napokban átadják a bizottságnak. Számos képviselő hiányolta a teljes szakmai egyetértést, ezért arra kérte a minisztériumot, ne siesse el a tervezet parlament elé bocsátását.