Legyökerezett tudóspalánták
Közülük a 28 esztendős Lazáry Áron kutatóorvos életrajzát olvasva az embernek önkéntelenül is az a kérdés jut az eszébe: hogyan lehetséges, hogy ez az ember még Magyarországon van? Szakterülete (gerincgyógyászat, csontpótlás) abszolút kurrensnek számít az elöregedő európai államokban, tudományos eredményeit és elismeréseit összeszámolni is nehéz. Ő viszont idehaza, az Országos Gerincgyógyászati Központban dolgozik, és ezen nem is kíván változtatni.
- Sokat számít, hogy a családom is Magyarországon él, illetve hogy több, színvonalas hazai kutatócsoport munkájában részt tudok venni. Ugyanakkor az is tény, hogy a megélhetéshez idehaza háromszor-négyszer annyit kell dolgoznom, mint külföldön - válaszolja a menni vagy maradni kérdésre. Lazáry saját szakmájában a magasan jegyzett, sokat publikáló tudósok közé számít, ami így a harmincon innen figyelemre méltó teljesítmény.
A szintén "harmincon inneni" Lajos Veronika etnográfus esetében a "miért pont itt?" kérdés fel sem vetődik: ami őt foglalkoztatja, az nyilvánvalóan Magyarországon, a magyar tudomány számára igazán izgalmas. A kutató a moldvai csángó kultúra és identitás kiváló ismerője. Olyan tudós, aki nem csak távolról szereti tanulmányozni kutatásai tárgyát.
- Moldvai utazásaim alkalmával egy nagyon izgalmas kulturális és társadalmi környezet tárult fel előttem. A sajátos szociokulturális életvilágban élő, magyarul is beszélő falusi közösségek nemcsak a magyar kultúrához kapcsolódásuk okán tűntek érdekesnek, hanem a tradicionális és a modern társadalmi struktúrák máshol nehezen megfigyelhető együttélése okán is. Az egyéntől két kulturális viszonyrendszer, a csángó és a román kultúra követel meg folyamatos eligazodást, részvételt és megfelelést.
Hogy miként lehet a felderítéshez elengedhetetlen moldvai tartózkodásra és kutatásra pénzt szerezni, az a laikus számára nem magától értetődő, a kutató szemszögéből viszont a legfontosabb kiderítenivalók egyike. - Leginkább ösztöndíjakkal - szögezi le Lajos Veronika -, de emellett a részvétel a különböző kutatási programokban, a moldvai csángókkal foglalkozó szervezetekben szintén lehetőséget biztosít bizonyos kutatások megvalósítására. - És mekkora az ellenszél? - kérdezzük, tudva, hogy a román állam nem mindig fogadja rokonszenvvel azokat, akik magyar gyökereket keresnek a román határokon belül. - Szemben a moldvai kutatásokat anyagilag is támogató magyar állammal, tudomásom szerint a román állam tudományos intézményeiben dolgozó kutatók számára ez a probléma periferikus.
Vagyis (ezt már mi tesszük hozzá) a téma odaát nem a támogatott, hanem a "tűrt" kategóriába tartozik.
A már évek óta létező Príma Primissima díjhoz tavaly csatlakoztak a junior kategóriában kiosztható elismerések. Junior Príma díj nemcsak a tudományban van, hanem például a sportban vagy az oktatásban is. A díjakat mindig egy társalapító (a magyar tudomány kategóriában a Magyar Fejlesztési Bank) adományozza és finanszírozza.