Huszárok helikopteren

Mint a terrakotta hadsereg magyar változata, úgy sorakozik ezentúl 300 kézzel készített textilbábu a Váci utca 23. alatt, ahol Parasztok, huszárok, szerzetesek... címmel állandó kiállítás, Viselettörténeti babamúzeum nyílt vasárnap. De miért érdekes ez a matyótól már amúgy is hemzsegő belvárosban?

Megsértődtem! - válaszolja Zorkóczy Éva, a babák készítője arra a kérdésre, hogy miért fogott babák készítésébe. - Amikor a budai Várban bementem egy szuvenírboltba, nem hittem a szememnek. Felháborodtam, hogy rengeteg giccses, néprajzi szempontból teljesen hiteltelen termékkel szúrják ki az idelátogatók szemét. Akkor határoztam el: megmutatom, másként is lehetne. Ez úgy húsz éve történt, azóta készülnek a babák.

Zorkóczy a babák megformálásánál a viselet hitelességét tartotta szem előtt, munkáját több muzeológus és viseletkutató segítette. Közben elnyerte a Népművészet Mestere címet, ami a népi iparművészet legnagyobb elismerése.

- Bár én nem paraszti származású vagyok, Dévaványán, ahol nevelkedtem, közelről láttam az életüket, megtanultam becsülni őket - teszi hozzá a készítő. - Büszke vagyok a magyarság értékeire, de én nem a mellemet verem vagy a zászlót lobogtatom: inkább dolgozom.

A huszár is egy igazi magyar "találmány", amelyet azóta több nemzet is átvett tőlünk - Franciaországban például még mindig létezik egy alakulat, amely a nevében hordozza a huszár szót. Igaz, nem lovon, hanem helikopteren járnak, de a parancsnokoknak kardjuk van - meséli a megnyitón Scharek Ferenc ezredes.

A parasztok és a huszárok mellett egy csendesebb csoport is helyet kapott a kiállításon - különböző szerzetesrendek ruházatát bemutató babák képében. - A társadalmi változások alakítják a szerzetesrendeket is, és ez, ha lassabban is, mint a világiaknál, az öltözetükön is megjelenik. - magyarázza Locker M. Margit iskolanővér.

A vitrinekben sorakozó babahadsereg első ránézésre, inkább mint sokaság, figyelemfelkeltő. Közelebbről, egyenként szemlélve vesszük csak észre, hogy egyedi darabokról van szó: az arcok, sőt még a nevek is különlegesek. A parasztbabák az egyes tájegységre jellemző neveket viselnek.

De még így is tele vannak apró rejtélyekkel. Kis túlzással: ahány baba, annyi kérdés. Hogyan öltöztek a Beginák, azok a vallásos nők, akik kórházak és lepratelepek körül, kis faházakban éltek, hogy a betegeket gondozzák? Kik azok az Angolkisasszonyok, a Lazaristák vagy a Sarutlan Karmeliták? Hogy nézett ki egy paraszt ümögbáttyóban, milyen ruhát viselt egy gyermektelen fiatalaszszony, vagy milyen volt egy középkorú asszony czicásbundás viselete? Milyen volt egy huszár házi öltözetben, és milyen, ha a Borcó, a Nádor vagy a Császári ezred egyenruháját viselte? Ha a Váci utcán sétálva ezek a kérdések rohannának meg minket, a válaszokért máris betérhetünk a babamúzeumba.

A múzeumban egy bábu sem lelketlen tárgy F
A múzeumban egy bábu sem lelketlen tárgy F
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.