Elsüllyedt világok nyomában
Két és fél ezer éve, hogy kiszúrt velünk: akkor írta két dialógusát, a Timaioszt és a Kritiaszt. Akkor vetette papírra: "Atlantisz szigetén egy nagy és csodás birodalom virágzott". Az elveszett kontinens az óceán közepén terült el - s maga a nagy víz is a legendás királyságról kapta a nevét. Platón alapos munkát végzett, leírta Atlantisz földrajzát és történelmét, hatását saját korára és a kilencezer évvel korábbi mediterrán világra. Az emberiség pedig azóta is keresi-kutatja az elsüllyedt birodalmat, hol tudományos eszközökkel, hol misztikus elméletekkel közelítve a saját álmaihoz. Ami izgalmassá teszi a kutatást és elmélkedést, hogy ehhez a legendához csak összetett ismeretekkel érdemes közeledni: földrajz, történelem, miszticizmus, antropológia, mitológia, filozófia, régészet - mindből kell hozzá csipetnyi. És akkor beindulhat a képzelet, jöhet Atlantisz nyomában sok hihetetlen, bizarr elmélet, jöhet Lemuria, Mu, Sangri La, Sambhada, El Dorado, Hy-Brasil...
Persze maga Platón is örökölte a legendát, ami azt jelzi: az ember örök vágya, hogy békében, jólétben éljen, keresi fizikai értelemben Atlantisz nyomait szerte a világban, elméleteket gyárt, lerajzolja, lefesti, hogyan nézett ki a Város, amely aztán - ha volt egyáltalán, elsüllyedt az óceán mélyén. Az évszázadok alatt változott az Atlantisz-kép is, és ma valami furcsa egyveleggé alakult. És felteteti a tudósokkal a kérdést: vajon egyetlen civilizációs központból rajzott-e ki az emberiség valaha, vagy cáfolandó Atlantisz legendáját, a Föld több pontján egyszerre fejlődött ki a humán kultúra.
Akárhogy is van, és annak ellenére, hogy a tények felől csak a második változat igazolható, azért álmodozni és egy vonzó világban nézelődni mindig jó. Hát ezt a világot tárja most elénk Joel Levy Atlantisz és más elveszett civilizációk című munkája, amely nemcsak gazdag illusztrációival, térképeivel mozgatja meg a fantáziánkat, hanem az Atlantiszhoz kapcsolódó szellemtörténettel is. Remek szórakozás olvasni, ha az ember kicsit is unja már a mai világot. Amely sokkal irracionálisabb, mint ez a képzelt világ.
Kossuth, 176 oldal, 6800 forint