Az orientalisták Odüsszeusza
Akkor már lezárta és közre is adta első expedíciójának elképesztő eredményeit (a mű magyarul, öt évvel az eredeti után, Homokba temetett városok címmel jelent meg 1908-ban, majd éppen száz esztendő múltán a Palatinus életműsorozatának első darabjaként).
A második expedíció során megtalálja a kínai nagy fal egy elfeledett szakaszát, s őrtoronyról őrtoronyra haladva a híres Jadeit kaput. Eljut az Ezer Buddha barlangjaiba, roppant mennyiségű, különleges fontosságú leletet: kéziratok, freskók, szobrok, selymek, selyemfestmények, szövöttesek egyedülálló tömegét hozza napvilágra, mondhatni: segíti át a jelenbe. Keresztülküzdve magát a szélsöpörte, rideg hágókon, a sziklás szorosok zúgóin, a nyüzsgő oázisokon, dögletes mocsarakon, a sivatag forró magányán, a dermesztő teleken megtalálja és feltárja és azonosítja az India, Kína és Európa vérkeringését biztosító ókori selyemút ősi városait. Gyalog, teveháton, lóháton, jakháton több mint 16 ezer kilométert jár végig hindu topográfusokkal, kincskeresőkkel, tevehajcsárokkal, teherhordókkal, kínai mandarinokkal, érdekes, furcsa, gyakran veszélyes figurákkal, megannyi kalanddal, megpróbáltatással, lebilincselő történettel. Hogy aztán (angolul) mindezt meg is írja a Romvárosok Ázsia sivatagjaiban című munkájában. Amit 1913-as első és utolsó magyar megjelenése, tehát 95 év múltán, az életműsorozat második darabjaként, Felföldi Szabolcs szegedi régész körültekintő gondozásában olvashatunk megint.
Az orientalisták Odüsszeuszának nevezik. Mindenfelé ünneplik, kitüntetik, méghozzá olyan díjakkal, amelyeket előtte csak Scott, Livingstone, Stanlex, Sven Hedin vagy Nansen kaphatott meg. Számos tudós társaság hívja sorai közé, a Brit Tudományos Akadémia rendes tagjává, a cambridge-i és az oxfordi egyetem díszdoktorává választják, az angol király lovaggá üti. Itthon csak a Magyar Földrajzi Társaság méltatja - igaz, akkor aranyéremmel - a figyelmére 1922-ben, majd a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja lehet, miközben megalapozza e nemes intézmény Keleti Gyűjteményének belső-ázsiai anyagát.
A Romvárosok Ázsia sivatagjaiban magával ragadó regény. És példásan felszerelt, a főszövegbe illesztett vagy lábjegyzetként közreadott megjegyzésekkel, tájékoztatókkal, magyarázatokkal, szakirodalmi kiegészítésekkel, név- és tárgymutatóval ellátott munka. Szép és komoly vállalkozás.
Palatinus, 632 oldal, 3600 forint