Demszky kabátja a múzeumban
Lapunk úgy értesült: a múzeum munkatársa valóban kért ruhadarabokat a főpolgármestertől, aki a nevezetes alkalommal viselt öltözék átadása mellett döntött. Mivel a BTM Kiscelli Múzeuma a közelmúlt és a jelen Budapestjének tárgyi emlékeit gyűjti, száz esztendő múlva ezek a holmik kétségkívül jól jönnek majd a jövő muzeológusainak, akik éppen az ezredforduló Budapestjét szeretnék bemutatni. Mi is szívesen megnéznénk például egy mentét, amely a múlt század valamely zajos politikai afférjában szennyeződött be, mondjuk, paradicsommal.
Nem kell hát kimosni a tojásfoltot? Sőt, talán majd restaurálni is kell? - kérdezzük ezek után. A válasz egy múzeumi ember számára elég egyértelmű: nem kell kimosni. Nem szabad kimosni. F. Dózsa Katalin, a BTM volt főigazgató-helyettese, az öltözékgyűjtemény korábbi gyarapítója hasonló tárgyak esetét hozza fel példaként: nem tisztították ki Ferenc Ferdinánd ruháját sem, amelyet most Bécsben őriznek, és Széchenyi öngyilkosságakor viselt kék pöttyös nyakkendőjét ma is vérfoltosan és lyukasan őrzik Nagycenken. Erzsébet királyné egy lovasbalesetben összetört kalapját sem egyengették ki a Nemzeti Múzeumban.
Igaz, azon a ruhán, amelyben a királyné meghalt, már nem látszanak a vérfoltok, és Batthyány Lajos kivégzésekor viselt ingét is megtisztította az özvegye, mielőtt a köznek adta. De ezek már így, tisztán kerültek a múzeumba.