Színházi túra, idegenek nélkül

A színházi évad a legtöbb helyütt elkezdődött ugyan, de az ünnepélyes nyitány számos városban a magyar dráma szeptember 21-i ünnepéhez kötődik. Debrecenben, Békéscsabán, Egerben és Kecskeméten érdeklődtünk a programok felől.

A magyar dráma napja - szeptember 21. - alkalmával, egyben évadkezdésként Erkel Ferenc Bánk bánját adja elő a debreceni Csokonai Színház. A darabot Vidnyánszky Attila rendezte, vezényel: Kocsár Balázs. Bánk bánt Kiss B. Atilla énekli.

- Simándy József Bánk-alakítására nemzedékek emlékeznek, méltó folytatást ígér, hogy időközben megszületett az a hang, Kiss B. Atilláé, amelyet ma hitelesnek érzünk ebben a szerepben - mondja Szász Zsolt dramaturg.

Ugyancsak Debrecenben, a stúdiószínházban kerül sor szombaton arra a beszélgetésre, amelyben Jankovics Marcell húsz éve készülő rajzfilmjéről, Az ember tragédiája adaptációjáról lesz szó - a film alkotójának részvételével.

- Tizennégy szín már elkészült a műből, a tizenötödiken most dolgozom - mondja Jankovics Marcell. - A teljes munkával várhatóan 2009 végére készülök el. Azt gondolom, a 150 perces animációs film talán igazibb lesz, mint az igazi Tragédia. Ugyanis a műben nagymérvű, swifti értelemben vett szatirikus töltet van. A külföldiek ezt mindig rögtön észreveszik, csak a magyarok szemlélik "szent borzongással" a darabot. Én ezt a szatirikus töltetet igyekszem érzékelhetővé tenni.

A beszélgetés programjában vetítés is szerepel: a készülő filmből láthatnak részleteket az érdeklődők.

Békéscsabán a Jókai Színház ma nyílt nappal és évadnyitó gálával várja a színházkedvelőket. Reggel 9-től délután 1-ig, majd délután 3-tól 5-ig félóránként egy-egy színművész - Kara Tünde, Szőke Pál, Kovács Edit és a társulat többi tagja - idegenvezetésével csoportos színházbejáráson, úgymond "kulisszajáráson" vehetnek részt a teátrum vendégei.

- Be kell mutatni a kulisszatitkok nélküli kulisszát - mondja Fekete Péter igazgató. - Igaz, az "idegenvezetést" helyesebb lenne "színházi túravezetésnek" nevezni, mert a színházban a közönség minden, csak nem idegen.

Az igazgató szavai szerint a "túra" résztvevői betekinthetnek a Lüzisztraté próbájába - a címszerepben: Dobó Kata. A darab - amellyel az évadot nyitja majd a színház október 3-án - az ógörög Arisztophanész óta csöppet sem vesztett kacagtató mivoltából, s erről a mai próbán is meggyőződhet a közönség. A Hamvai Kornél felújította, Pinczés István rendezte mű - miként az igazgató fogalmazott - "a klasszikus vígjáték lökhajtásos változata, élő zenés szexblokád két részben".

A csabai évadnyitó gála programjában szerepel az a délután két órakor tartandó ünnepség, amelynek során Domokos László, a Békés Megyei Közgyűlés elnöke részvételével a Vigadóban aláírják az Ibsen-palota létrehozására vonatkozó szerződését: egy jelenleg üresen álló épületből - több mint félmilliárdos pályázati összeg felhasználásával - új kulturális központ jön létre.

Az egri Gárdonyi Géza Színház is extrákkal készül a magyar dráma napjára. Ma, délelőtt 11-től bárki megnézheti, hogyan állítják színpadra a művészek A velencei kalmárt az e szezonban társulati tagként Egerbe szerződött, Kossuth-díjas Zsótér Sándor rendezésében. Szombat délelőtt tíz órától az érdeklődők tanúi lehetnek, miképp épül fel Háy János A Pityu bácsi fia című előadásának díszlete - a darabot egyébként Szerbiában, Újvidéken adja elő a társulat a következő hónapban. 22-én, hétfő délután 5-től az évad tervezett előadásainak háttértitkaiba avatják be a rendezők az érdeklődőket, 23-án délelőtt 11-től Bulgakov: Iván, a rettentő című komédiájának próbáját nézhetik végig a színházrajongók.

Megkérdeztük: a magyar dráma napjára miért nem készül magyar darabbal az egri színház? Csizmadia Tibor igazgató erre azt mondja: azért, hogy ne tűnjék kampányszerűnek a honi darabok képviseletének ügye. A magyar darab bármikor érdemes megtekintésre - nemcsak a magyar dráma napján. Évad közben természetesen sok magyar darabot láthat majd Egerben a közönség.

A kecskeméti Katona József Színház Üzemszínháza vasárnap, 21-én fölveszi a Ruszt József Stúdiószínház nevet. A délután 6-kor kezdődő névadóünnepségre Cseke Péter színházigazgató kezdeményezése nyomán kerül sor. Ruszt József 1973-tól 1978-ig volt rendezője a színháznak, és legendás előadások fűződtek nevéhez. A névadóünnepségen jelen lesz Nánay István, a Ruszt című könyv szerzője is.

A program Visky András, a kolozsvári színház tagja Megöltem az anyámat című produkciójának felolvasóestjével folytatódik. A kétszereplős darabot Magyar Éva és Csémy Balázs olvassa fel.

A Bánk bán a nyári szabadtéri előadások után a magyar dráma napján Debrecenben kerül színre
A Bánk bán a nyári szabadtéri előadások után a magyar dráma napján Debrecenben kerül színre
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.