Elhunyt Hantai Simon
Nyolcvanhatodik évében Párizsban elhunyt Hantai Simon magyar származású festőművész, a modern francia képzőművészet kiemelkedő alakja.
A magyar közönség elsősorban a Juhász Ferenc köteteihez készített látványosan szürreális könyvborítói révén ismerte meg, hacsak nem volt járatos a negyvenes évek művészetében. Abban a korban, 1949-ig nem volt ugyanis olyan fiatalokat felvonultató kiállítás - márpedig abban az időben sok ilyet rendeztek -, amelyen ne szerepelt volna főhelyen, ne lett volna az elismerő kritikák leggyakrabban említett példája. Csaknem csodagyerekként emlegették, nem az életkora, sokkal inkább a váratlan teljesítménye miatt. Legendája volt annak, hogy előképzettség nélkül robbant be a Képzőművészeti Főiskolára, és a legendát lefegyverzően kifinomult, színes, elegáns festészete már növendék korában gyarapította. Franciásnak nevezték akkor nálunk ezt a
könnyed, de felettébb tartalmas piktúrát, következésképp a dolgok természetes gravitációjának tetszett, hogy negyvenkilencben Hantai Párizsban telepedett meg.
Bekerülvén az akkor még elvitathatatlanul művészet-főváros Párizsba, hamarosan nemcsak követője, tekintélyes alakítója is lett a festészeti mozgalmaknak. Miután, mint minden igazi szürrealista, szakított a szürrealizmussal, az akciófestészet egyéni mestereként vált elismertté, majd a nonfiguráció különféle változatait gyarapította, egy-egy korszakában rendkívül egyéni, csak rá jellemző technikákkal is.
Új hazájában nagy megbecsülésnek örvendett. A legrangosabb nemzeti képtárakban és a legreprezentatívabb külföldi francia kiállításokon lehetett megtalálni az i-re tett két ponttal az eredeti hangzását őrző Hantai nevet. (R. Gy.)