Egy ballonos úr
Szóval, kellett valami nagyobb, körte alakú valami. Így esett választása a ballonra.
Szinyei Merse Pál is festett léghajót (mármint róla képet), a levegőbe emelkedő léggömb nem idegen a művészet számára. Legalábbis mint ábrázolt tárgy. SR azonban magát a ballont tette műalkotássá, számára fontos szavakkal írta tele a felületét. Az ő tugboatján nem a szponzorok neve emelkedett az égbe, hanem a művésztársaké, meg ez a furcsa jelmondat: "Művészetünk egy elrághatatlan mamutcsont / Egy örökké ízletes rágógumi / Istentaláló öröm".
Mondani sem kell, komoly meglepetést és értelmezési problémát okozott mindazokon a helyeken, ahol ballonjával megjelent. A Fülöp-szigetek elnöke például valami olyasmit mondott, hogy a művész úr összegraffitizte az eget. Egyébként mindenütt a művészi értelemben vett artistának kijáró tisztelettel fogadták meghökkentő ballonjait - igen ballonjait, mert lett aztán két kisebb léggömbje is, a gömbölyded alakú, piros "hölgyballon" és a hengeres alakú, kék "úrballon", de ezek hideg levegősek, nem repülnek, csak hol puffadnak, hol meg lankadnak, tulajdonképpen "élnek" a városok terein, ahol kiállítja őket. Volt velük Velencében, Párizsban, Varsóban.
Az emberek szeretik a ballonokat, mert nagyok, puhák és szelídek, de kicsit félelmetesek is. Amikor a pilóták hatalmas batyukból előszedik, s kezdik felfújni az óriási ponyvákat, amelyek aztán szuszogva az égre emelkednek mint égi mamutok, ebben a mutatványban újra és újra átéljük a Montgolfier fivérek első, csodaszámba menő vállalkozását, akik 225 évvel ezelőtt először szálltak léghajóval az égre. A ballonozás ma is ősörömöt gerjesztő látványcsinálás, melyre összefutnak az emberek. De Swierkiewiczet nem annyira ez érdekli, hanem a levegő, mint olyan. Mint őselem. Egy taoista bölcsességével viszonyul a természet erőihez, átengedi magát és műveit működésüknek: ezért készített a kilencvenes évek elején zen zászlót, s ezért fest mostanában legyezőket.
És repül. A ballonosok befogadták, ma már megbecsült művészkülönce a társaságnak. Sőt, Swierkiewicz a legjobbak egyikével, a magyar magassági rekorder ballonpilótával, Szabó Zoltánnal egy csapatban versenyez. Most is ott vannak Agárdon, a hét végén zajló hőlégballon-fesztiválon, csak a tugboat nincs ott, mert szerelőhöz kellett vinni Pécsre. Viszont SR kiállította a fesztiválon a ballonjáról készült és vászonra másolt hatalmas fotókat, melyeket néhány kusza ecsetvonással tett festménnyé. Más talán megsértődne, ha firkálásnak neveznék e vonalakat. Ő nem. Hisz a levegő, a szél is ugyanígy "firkál".