Kurizál az Iszlám Állam
Mélodie Nin, valójában Anna Erelle álnéven publikáló fiatal francia újságírónő nem hitt a szemének. Ez ilyen gyorsan megy?
Anna Erelle akkor még nem sejtette, kivel hozta össze a sors. Persze azt sem, hogy emiatt jó ideig rendőri védelem alatt kell majd élnie. Fatvát bocsátottak ki ellene. Bárhol, bármikor megölheti bármelyik muszlim „ezt a tisztátalan lényt, aki meg-gyalázta a Mindenhatót".
Anna Erelle bűne valójában csak annyi volt, hogy hülyét csinált az Iszlám Állam egyik befolyásos harcosából, a szervezet fejének, Abu Bakr al-Bagdadinak a francia származású jobbkezéből. Viharos internetes kapcsolatba bonyolódott vele, ami pár hét alatt „házassági ajánlathoz vezetett". Bilel biztos volt benne, hogy sok nyugati tinilányhoz hasonlóan őt is napok alatt az ujja köré csavarja.
Internetes beszélgetéseik alapján könnyen befolyásolható fruskának tűnt a lány. Bilel annyira biztos volt a dolgában, hogy már Mélodie útját is megszervezte Párizsból Törökországon keresztül Szíriába, ahol majd az asszonyaként a dzsihád harcosa lehet. Pontosan elmagyarázta neki, hol, hogyan léphet kapcsolatba az Iszlám Állam ügynökeivel, akik majd átjuttatják a török–szír határon. Mindenre felkészítette. Csak akkor jött rá, hogy átverték, amikor „szerelme" nem érkezett meg időben Kelet-Törökországba. Aztán kiderült, hogy el sem indult Párizsból.
Nem tudni, mitől gerjedt ekkor inkább haragra. Attól-e, hogy virtuális szerelméről kiderült, nem tizen-, hanem huszonéves és oknyomozó újságíró? Vagy attól, hogy rádöbbent: olyan titkokat osztott meg vele, amelyek felhasználásával a Nyugat súlyos csapást mérhet az Iszlám Állam toborzóira? Nyilván nem dicsérték meg ezért az övéi Bilelt.
Bilel véletlenül találkozott Anna Erellel, aki valójában azokról a tinilányokról akart írni, akiket mézesmázos ígéretekkel sikeresen elszakítottak a családjuktól az Iszlám Államnak dolgozó Bilel-félék.
De végül hamis Facebook-profilja alapján ő is lehetséges zsákmánnyá vált. Beszállt hát a játékba, hogy leleplezhesse a dzsihadisták toborzási technikáit. Sikerült neki. Lelepleznie is, és az utolsó pillanatban kiszállnia is.
Anna Erelle: A dzsihád jegyese – Toboroz az Iszlám Állam. Libri, 2015. 270 oldal, 2990 forint