Az EMMI-nél a kádercsere fontosabb, mint a siker
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a 2013 végén indult kulturális közmunkaprogram eddig lezárult két szakaszáról szóló sajtótájékoztatót hívott össze, de végül sokkal érdekesebbnek bizonyult, hogy Hoppál Péter éppen Berkesden, e kis Baranya megyei településen jelentette be, hogy államtitkárságát átszervezik, „új főosztályi struktúra” áll fel, és távozik Cseri Miklós államtitkár-helyettes is, aki mindössze nyolc hónapot töltött posztján.
Szendrei Anita közhasznú foglalkoztatás keretében festi II. Rákóczi Ferenc képét Rákócziújfaluban Bugány János / MTI |
Az államtitkárság már a pénteki Magyar Nemzetben is szinte mindenben megerősítette a Népszabadság előző napi értesüléseit: Cseri miniszteri biztosként és a szentendrei skanzen főigazgatójaként folytatja kormányzati pályafutását, a helyére tényleg Závogyán Magdolna érkezik, aki történetesen a pénteki sajtótájékoztatót is közösen tartotta leendő közvetlen főnökével, Hoppállal.
Azt a Népszabadság-információt tagadta csak a Magyar Nemzetnek nyilatkozva az államtitkárság, hogy konfliktusok lettek volna Hoppál és Cseri között. Az államtitkár a sajtótájékoztatón tudatta, hogy a skanzenben addig végzett teremtő munkáját a minisztériumi pozícióért otthagyó Cseri eredetileg is csak erre a pár hónapra vállalta a helyettes államtitkári feladatot, ameddig „a kulturális alapellátás első periódusával összefüggő szervezőmunka” le nem zárult, igaz, erről az előzetes elhatározásáról csak most, utólag értesült a közvélemény.
A sajtótájékoztató „fő” témájáról lapunkhoz mostanáig nem jutott el közlemény. Úgy tudjuk, hogy a tárca adatai szerint a közfoglalkoztatásnak ez a formája egyre népszerűbb, folyamatosan fokozódik iránta az érdeklődés, és ez a trend folytatódik a a harmadik fázisban is, rekordszámú jelentkező regisztrált. A minisztérium szerint a program még abban is sikeres, hogy visszavezesse a benne résztvevőket a munkaerőpiacra. Mindamellett már az indulástól fogva erőteljes kételyek fogalmazódtak meg a sajtóban.
Kérdés volt, milyen használható gyorstalpaló képzéseket nyújthat a kulturális program a többnyire eleve magasan kvalifikált embereknek. A program kidolgozói szerint számos olyan tudást és képességet szerezhetnek meg a kulturális közmunkások, amikre más irányú felsőoktatási tanulmányaik során nem tehettek szert. A helyi kulturális adatbázisok kiépítése, a szükséges digitalizációs munkák végzése például segítheti a későbbi elhelyezkedést, és az sem zárható ki, hogy a művelődési intézmények, amelyeknél alkalmi munkát kapnak, később munkatársként is foglalkoztatni tudják őket.
Igaz, ez az intézményhálózat nem sok embert képes felszívni, és a helyi közösségépítéshez érdemben hozzájáruló munkavégzés lehetőségei is korlátozottak. Közmunkaprogramokban részt vevő forrásaink beszámolói alapján is úgy tűnik, hogy a differenciálás, a kulturális közfoglalkoztatás bevezetése a rendszeren belül talán nem hiábavaló ötlet, de sokat nem érdemes tőle várni.