Kis magyar siker a Berlinálén
Az Arany Medvét például a perui rendező, Claudia Lllosa, The Milk of Sorrow című filmje kapta, amely a megerőszakolástól rettegő asszony drámája, aki félémében egy krumplit helyez a legintimebb női testrészébe. A zsűri nagydíját megosztva az Alle Anderen című német, továbbá a Gigante című uruguayi-argentin-német koprodukciós film kapta.
A szaksajtó első számú befutók közé várta Darbareye Elly című iráni filmet, azonban csak a legjobb rendezőnek járó Ezüst medvét vihette haza annak alkotója, Asghar Farhadi. A nagy neveket a színészi elismeréseknél is mellőzték, Így a legjobb női alakításért járó Ezüst Medvét a Maren Ade által rendezett Alle Anderen című német versenyfilm főszereplője, Birgit Minichmayr nyerte, míg a legjobb férfi alakításért járó díjat a London River című, algériai-francia-brit koprodukciós film Maliból származó színésze, Sotigiui Kouyate vehette át.
Két magyar szakembert is elismert a zsűri: az angol Peter Strickland rendezte, Katalin Varga című román-brit koprodukciós mű két hangmérnöke, Erdély Gábor és Székely Tamás a zsűri különdíját kapta. A legjobb forgatókönyvért járó Ezüst Medvével a zsűri az első filmes Oren Moverman által rendezett, a háború utáni ürességet ábrázoló The Messenger című filmet jutalmazta. Alfred Bauer díjat két rendező kapott a többszörös Oscar-díjas, világhírű lengyel rendező, Andrzej Wajda, aki a Tatarak című művével volt jelen, és a már említett Gigante fiatal rendezője, Adrián Biniez.
Katalin Varga
A díjkiosztó