Kétszáz éves tévedés
Ez tényleg a Mátyás-templom. Csak az nem ezeréves... |
Mátéffy Balázs, a templom egyházművészeti gyűjteményének igazgatója lapunknak elmondta, az információ, amely szerint 1015 volna a templom alapításának éve, valóban szerepel a honlapjukon, de csak mint hagyomány, amely a barokk korra vezethető vissza. Buda töröktől való visszafoglalása után úgy hitték ugyanis, hogy a templomot István király alapította 1015-ben, és ezt a XVIII. században készült oltárba Esterházy nádor bele is vésette. Ám alighanem összekeverték az eseményt István király óbudai templomalapításával. A mai budai Vár területén csak a tatárjárás után alakult ki település, IV. Béla alapítása révén. Béla királytól származnak a Mátyás-templomra vonatkozó első oklevelek is, melyek közül az egyik 1250-ben még csak építendőnek nevezi a budavári Nagyboldogasszony- (vagyis a mai Mátyás) templomot, egy másik, 1275-ben pedig újonnan építettnek, amiből következik, hogy az épületet 1250 és 1275 között emelték.
– A régészeti emlékek is ezt bizonyítják – mondta Mátéffy Balázs. – Mai formáját pedig a XIX. század végén nyerte el. Az a mondat tehát, hogy 1000 éves a Mátyás-templom, nem igaz – erősítette meg. Megjegyezte, kár, hogy az Éremkibocsátó Kft. az érem kiadása előtt nem egyeztetett velük, akkor egyebek mellett tisztázni lehetett volna azt a félreértésre okot adó tényt is, hogy 1915-ben megemlékeztek a templom alapításának 900. évfordulójáról.
Az Éremkibocsátó Kft. éppen erre az eseményre, illetve a templom honlapján feltüntetett információkra hivatkozik a tévedés forrásaként. Kérdésünkre közölték, termékfejlesztés során általában a Magyar Nemzeti Múzeum és a Szépművészeti Múzeum szakértőinek véleményét, valamint történészek és művészettörténészek szakmai állásfoglalását is kikérik. A Mátyás-templom-érem esetében azonban csak a templom honlapján található információkra támaszkodtak, mint hivatalos forrásra, és annak alapján továbbra is helytállónak tekintik az érem szövegét.
A kft. egyébként nem állami cég, hanem magánvállalkozás, amely emlékérmeket bocsát ki, ezek nem tévesztendők össze a fizetőeszközként is használható, államilag kibocsátott érmékkel. Érem és érme nem ugyanaz. Az 1000 éves a Mátyás-templom-érem tehát nem állami kibocsátású és nem fizetőeszköz, hanem emlékérem.