Kelemen Lászlót megtartja Réthelyi
A tárca Kultúráért Felelős Államtitkárságának csütörtöki közleménye felidézi, hogy Kelemen László a Hagyományok Háza szakmai koncepciójának kidolgozója volt, Sebő Ferenccel együtt miniszteri biztosként dolgozott az intézmény létrehozásában. Megalakulása, 2001 júliusa óta a Hagyományok Háza főigazgatója.
Kelemen László 1960. május 1-jén született a székelyföldi Gyergyóditróban, a marosvásárhelyi zenei érettségi után a kolozsvári zeneművészeti főiskolán folytatta tanulmányait zeneszerzés szakon, a komponálás mellett gyűjtötte és játszotta is az erdélyi hangszeres és vokális népzenét. 1986-ban települt át Magyarországra, 1992-ig zenei szerkesztőként dolgozott a budapesti zeneműkiadónál.
Ökrös Csabával, Berecz Andrással 1987-ben megalakították az Ökrös Zenekart, végigturnézták Európát, az Egyesült Államokat és Japánt. A zenekarral együtt megkapta a Magyar Művészetért díjat és a Népművészet Ifjú Mestere címet. Kísérőzenekarként dolgoztak a Kodály Kamara Táncegyüttesben is 1992-ig, ahol a műsorok zenei összeállítójaként is tevékenykedett Kelemen László. Közben 1988-90-ben szerkesztett erdélyi népzenei lemezeket a Hungarotonnak is.
Kodály-ösztöndíjasként komolyzenei kompozícióit a Fiatal Zeneszerzők Csoportja koncertjein mutatta be. 1992-től 2000-ig a Budapest Táncegyüttes zenei vezetője és a táncműsorok kísérőzenéinek egyik összeállítója volt, 1997-ben kezdeményezésére és vezetésével a Fonó Budai Zeneházban az MTA Zenetudományi Intézete támogatásával megszervezték az Utolsó Óra elnevezésű, átfogó Kárpát-medencei hangszeres népzenei gyűjtést. 1997 és 2001 között 112 csoporttal több mint 1200 óra felvételt készítettek és archiváltak a legkorszerűbb digitális eszközökkel 2001-ig, a munka befejezéséig. A gyűjtés a XX. század legnagyobb Kárpát-medencei hangszeres népzenei gyűjtésévé vált. A gyűjtésből folyamatosan közreadtak a nagyközönség számára reprezentatív válogatásokat a '30-as évekbeli Patria-lemezek mintájára az Új Pátria elnevezésű CD-sorozatban, amely átfogó képet nyújt a Kárpát-medencei hangszeres népzenei örökségről. A Norvég Alapnál elnyert pályázattal lehetőséget kaptak arra, hogy további 50 CD-t közreadjanak a sorozatban, így eddig összesen 68, tanulmánnyal kísért lemez jelent meg.
Kelemen László részt vett a Kárpát-medence hagyományait bemutató nagyobb eseményeken. 2008-ban Bereczky Csaba rendezésében Életek Éneke címmel 9 részes dokumentumfilmet mutattak be az erdélyi népzenészekről, hagyományőrzőkről, amelyből mozifilm is készült.
"A Hagyományok Háza szakmai koncepciójának kidolgozója voltam, Sebő Ferenccel együtt miniszteri biztosként dolgoztam az intézmény felállításán. 2001 júliusától a Hagyományok Háza főigazgatója vagyok. Vezetésem alatt állt fel az új intézmény, annak tehát minden kudarcáért és sikeréért is felelős vagyok" - olvasható Kelemen László életrajzában, amelyet a tárca juttatott el az MTI-hez.
A régi-új főigazgató tagja a Magyar Zeneszerzők Egyesületének, a Táncház Egyesületnek is, alapító tagja a Nemzeti Kultúráért Egyesületnek. Kelemen László munkásságát 2008-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével ismerték el.