Károly herceg magyar diákjai
Néhány hete Zalán Eszter kabuli riportjában olvashattuk, hogy az afgán főváros Murad Khane negyedébe egy Károly herceg ihletésére létrejött alapítvány segített visszatelepíteni az élhető életet, s főleg a hagyományos kézműipart, továbbá általános iskolát, klinikát és az írás-olvasás elsajátításában segítő programokat indított, kutakat ásatott a városrészben.
A herceg alapítványa támogatta a bonchidai Bánffy-kastély, a legszebb erdélyi barokk műemlék rendbetételét, de több középkori erdélyi szász falu helyrehozatalát is. Néhány éve nagy port ver fel a kortárs építészek körében, hogy az angliai Chelsea Barracks városrész átfogó rehabilitációjára kidolgozott, s a párizsi Pompidou Központ tervezője, Richard Rodgers által készített ultramodern tervet a herceg alapítványa megtorpedózta. Ettől függetlenül a herceg alapítványa töretlen megbecsülésnek örvend.
Károly tavalyi, magyarországi látogatása alkalmával megegyezés született a hercegi alapítvány és magyar örökségvédő szervezetek együttműködéséről, egyebek mellett ennek köszönhető, hogy idén június 22-én a magyar állami műemlékgondozó céget, a Műemlékek Nemzeti Gondnokságát az International National Trusts Organisation (Nemzeti Gondnokságok Nemzetközi Szervezete, INTO) a tagjai közé választotta. Ekkor jött létre együttműködés a sopronbánfalvi pálos kolostort mintaszerűen felújító Kovács Gábor alapítványa és a hercegi alapítvány között is, melynek révén két magyar fiatal, Gólya Szilvia tájépítész és Bársony István építész részt vehet Londonban és Wales-ben a hercegi alapítvány e héten kezdődött nyári kurzusán, ahol a hagyományos építkezés gyakorlati tudnivalóival ismerkednek és csoportos tervezési gyakorlatokon vesznek részt, angol, amerikai, olasz, holland és kanadai társaikkal együtt. A nemzetközi csapatban várostervező és építész éppúgy található mint kőműves, asztalos, kovács, nádtető-készítő, ólomüveg-művész vagy földrajztudós-ökológus.