Jól föst a víz fölött
Az egységes formátumú három alkotás különböző stílusirányzatokat képvisel. Kéát dolog azonban közös bennük: az elidegenedő emlékezet és a migrációs élmény megjelenítése. Így válnak a művészek ezáltal válnak városaik kultúr-nagyköveteivé.
Az itthonról újonnan csatlakozó négy alkotó, a Gálbovy Attila, Péli Barna páros (Románia), Sinkovics Ede (Szerbia) és Stefan Hameseder (Ausztria) még nem befutott művész. Ez nem véletlen: a kiállítás célja egyebek közt a fiatal tehetségek bemutatása is. A szervezők azt remélik, hogy a most bemutatott vándorkiállítás anyaga és a kiállító művészek köre a jövőben is folyamatosan gyarapszik majd az adott kiállító ország alkotóival.
A Lukács fürdőben kiállított képek ugyanis valójában egy utazó kiállítás építőkövei. A Berlinben élő Gabriel Heimler és az MGM Art európai kortárs művészekkel összefogva nagy ívű európai művészeti esemény sorozatot indított az Európai Unió kulturális sokszínűségét bemutatandó. A vándorkiállítás idén tavasszal nagy sikerrel startolt Berlinben, a Janowitzbrücke Pályaudvaron, és hamarosan utazik Kasselbe, Párizsba, Pekingbe, onnan pedig Essenbe, ahol 2010 júniusában az Európa kulturális fővárosa rendezvénysorozat egyik eseménye lesz.
Nem vélettlen az sem, hogy a szervezők éppen a Lukácsot választották a számos fővárosi fürdő közül. Az intézmény maga is komoly kulturális hagyományokkal büszkélkedő közösségi tér.
- Erre a hagyományra építünk, amikor bevisszük a művészetet a fürdőkbe. A fürdőzés az élet szerves része, kultúránk egyik eleme. Mindannyian csak nyerhetünk vele, ha behozzuk a művészetet, legyen szó zenéről, képzőművészetekről, bármiről, ami újabb elemekkel gazdagítja a fürdőkultúrát, és vonzóbbá teszi fürdőinket – mondta Ferenci Tibor, a fürdővállalat vezérigazgatója.
A tárlat január 6.-ig látható.