Így működött a kádári propagandagépezet
Tommaso Tanini érzelmi szubjektív hangvételű fotókiállításához kapcsolódóan ugyancsak a Műcsarnokban csütörtökön 18 órakor vetítik Papp Gábor Zsigmond: Az ügynök élete című dokumentumfilmjét, mely a Kádár-korszak „fénykorának" ideológiai nevelésébe, propagandagépezetébe enged bepillantást.
A Kádár-korszak egyik sajátságos filmkészítő műhelyében, a Belügyi Filmstúdióban 1958 és 1988 között több száz propaganda-, oktató-, kis- és nagyjátékfilm készült. Ezeknek egy része széles tematikus skálán igyekezett okítani titkosrendőreinket az államrend védelmére. A témák között szerepel titkos házkutatás, célszemélyek operatív megfigyelése, lehallgató készülékek telepítése vagy ügynökök és besúgók beszervezése.
Az oktatófilmek primitív narrációja némiképp ellentétben áll „magasztos" céljukkal, amitől nevetségesnek és kisszerűnek hatnak. A filmek kidolgozottsága pedig megdöbbenti a mai nézőt: elképesztő, hogy a Kádár-korszak fénykorában mennyi energiát öltek az ideológiai nevelésnek ebbe a csöppet sem olcsó és egyszerű formájába. A legérdekesebb részletek kiválasztásával az alkotók bemutatják a kádári diktatúra erőszakszervezetének működését és észjárását.
A programon 800 forintos külön jegy megvásárlásával lehet részt venni.