Hubay Miklós íróra emlékeznek a Petőfi Irodalmi Múzeumban
Sumonyi Zoltán író, a beszélgetés egyik résztvevője az MTI-nek elmondta: Lengyel György rendezővel és Tamás Menyhért költővel beszélgetnek majd Hubay Miklósról. Sumonyi Zoltán megjegyezte: sok íróval egyetemben Hubay írói munkásságát sem kezelik a megfelelő helyi értékén a magyar irodalmi életben. "Soha nem tartozott a hatalom kegyeltjei közé. Az utóbbi években talán volt egy kis reneszánsza, főleg az utolsó két darabja kapcsán" - fogalmazott az író.
Megjegyezte: a drámaíró legismertebb műve a Szerelem három éjszakája, amit az első magyar musicalként tart számon a szakirodalom. "Vas Istvánnal és Ránki Györggyel készítette Szinetár Miklós színháza számára, a darabot gyakran előveszik a magyar teátrumok" - tette hozzá. Megjegyezte: ehhez a műhöz fűződik ismeretségük is, 1961-ben a premieren Vas István mutatta be az alkotónak.
Mint Sumonyi elárulta, egyik kedvenc Hubay-drámája a Hova lett a Rózsa Lelke? "Még készülőben volt a darab, amikor Izraelbe mentünk egy kulturális delegációval. Nahariyában olvastunk fel, ami egy főleg magyarok lakta város. Hubay műve elképesztő hatással volt az ottani közönségre" - emlékezett, megemlítve, hogy épp azt a részt olvasta fel a drámaíró, amikor Wilson amerikai elnök és Nizsinszkij 1919-ben találkoznak egy szanatóriumban a trianoni tárgyalások szünetében.
Sumonyi Zoltán arról is beszélt, hogy büszke Hubay Miklós barátságára. "Azt a sok mellőzést, ami itthon érte, emelt fővel viselte, nem panaszkodott, a derűt mindig megőrizte magában" - tette hozzá, felidézve, életének utolsó éveit még egy súlyos szembetegség is megkeserítette.
"Valószínűleg az Olaszországban megkapott elismerés kárpótolta mindezért" - vélekedett Sumonyi Zoltán, hiszen Hubay Miklós több mint egy évtizedig tanított Firenzében, műveit pedig különféle drámafesztiválok gyakran műsorra tűzték.