Hat oszlop, négy szlogen, három kép
Érték, élmény, ember, emlék a piros oszlopokon A szerző felvétele |
A Néprajzi Múzeum főbejárati hat oszlopából a középső négyen pirosba csomagolva függőlegesen négy mágikus szó olvasható március 5-e óta. Ez lenne állítólag a múzeum új ruhája.
Engedjem szabadjára általános karcosságomat, vagy maradjak a hűvös tudósító pózában? A múzeum új ruhája projekt azt vetítette előre, hogy a Néprajzi Múzeumban új küldetésnyilatkozat született, ami pedig stílusváltással jár együtt. Azonban a változás mindössze négy szóból áll: érték, élmény, ember, emlék. Az alapjáraton eléggé üresen csengő szavak, a kezdőbetűs alliterációs próbálkozás ellenére egyszerű szómágiának tűnnek – a hely szellemének megfelelően, mondhatnám akár ráolvasásnak is.
A tágabb összefüggést tekintve fölmerül a kérdés: mi itt az újdonság az eddigiekhez képest? Az, hogy érték, élmény, ember, emlék? Eddig talán az ellenkezője volt: értéktelen, élmény nélküli, satöbbi? Aligha. A földszinten egy teljesen hétköznapi kiállítást láthatunk az erdélyi Fekete-Körös völgyéről, amely a Nagyváradtól délkeletre található folyóvölgy jó száz évvel ezelőtti állapotait mutatja be úgy, ahogy eddig is megszoktuk. A múzeum kommunikációs ügynökség segítségét kérte a ráncfelvarráshoz, ennek része volt az állítólagos stílusváltás mellett a küldetésnyilatkozat közzététele is.
Ez különös hangsúlyt fektet a társadalmiságra, a kultúrák és identitások sokszínűségének bemutatására, megértésére és elfogadására. Tudomásunk szerint ez sem hoz változást, eddig is ezek szellemében működött a múzeum. Ami pedig a tágabb kontextust illeti: miközben ezt a régi múzeumot időről időre ki akarják költöztetni a Kúria egykori épületéből (azt a ruhát sem rá szabták), azalatt színekbe és feliratokba öltözteti az oszlopait, amelyeket a Kossuth téri építkezések miatt alig látni.
És ma már tudjuk azt is, hogy lesz múzeumnegyed a Városligetben, és annak az Ajtósi Dürer sori sarkán áll majd az új Néprajzi ezután megtervezendő épülete, ahová majd új stílus, és ezek szerint új küldetésnyilatkozat is kell. A város közepén álló, rendkívül tekintélyes és reprezentatív épületről egy külföldi alig hinné, hogy egy etnográfiai múzeum. A bombasztikus feliratok természetesen magyarul olvashatók a piros oszlopokon, csak a két szélső fehér oszlop egyikén szerepel angolul is a múzeum neve. A középső oszlopok közé széles molinókat feszítettek – ez már végre a vizuális kommunikáció terepe.
Három aktuális kiállítás: a Tollvarázs címűt a híres indiánkutató kultúrantropológus, Boglár Lajos dél-amerikai gyűjteményéből állították össze. Abszolút kortárs lesz az áprilisban nyíló kerékpáros kiállításuk, a harmadikon ülő és valamit az ölében adjusztáló plakátfigura pedig azt a nagyszabású tárlatot promózza, amely júniusban nyílik majd, és a drótostótoktól a teknővájó és foltozó cigányokig az összes régi, vándoriparos-szakmát mutatja be.