Gödöllő, ahogy Sisi látta
A májusban kezdődő újabb felújítási szakasz már a negyedik lesz a kastély 1996 óta tartó megújulása során. Ez most a kerten kívül főként az épület bal oldali hátsó szárnyait érinti majd, az úgynevezett Gizella- és Rudolf-szárnyat, melyeket a királyi gyermekekről neveztek el már a XIX. század végén. Az ő lakosztályaik helyezkedtek el ugyanis annak idején e szárnyak emeletén.
Termeik két év múlva, a felújítási munkák elkészültével a kiállítási teret bővítik majd. A kastélytörténeti tárlat bennük jut majd el a Horthy-korszakig, addig az időszakig, amikor a kastély kormányzói nyári rezidenciaként szolgált.Jelenleg ezeket a szobákat lecsupaszítva találjuk. A termek alapos kutatáson estek át: s a vakolat alatt több helyen díszítőfestés-maradványokra bukkantak a XIX. század elejéről, a napóleoni háborúk idejéből, amikor szintén itt időzött egy ideig a királyi család. Ezeket a falfestményeket azonban Erzsébet királyné idejében már selyemtapéta takarta. Néhány teremben mégis láthatóvá teszik, reprezentálandó a kastélynak ezt a klasszicista ízlésű korszakát is.
A két szárny első emeletén felújításra váró 14 teremben részben korhű enteriőröket rendeznek be, részben pedig múzeumszerű kiállítószobákat. A földszinti teremsoron közönségforgalmi helyiségeket létesítenek.
Megújul a kert is: a kastély előtti területen, s a mögötte lévő nagy park egy részén, amely visszanyeri angolkert szerkezetét, vagyis – ahogy Révész T. Mihály fogalmazott – olyan lesz, mint amilyennek a királyné látta, amikor kinézett a szobája ablakán. A felújítás 1,7 milliárd forintos uniós támogatással valósul meg, melynek körülbelül az ötödét fordítják a kertre, a többit pedig az épületre.
Az év nagy gödöllői kiállításáról F. Dózsa Katalin művészettörténész, a Tinánia lovagjai című kiállítás-sorozat kurátora beszélt. Erzsébet királyné nevezte magát Titániának verseiben, s a 2008-ban indult sorozatban azokat a férfiakat mutatják be, akik fontos szerepet játszottak életében. Tavaly szerelmetes fiáról, Rudolf trónörökösről rendezték az első kiállítást, idén június 5-től pedig Andrássy Gyulával folytatják.
A kurátor asszony szerint ez lesz az első kiállítás Andrássyról, s igen nagy gondot jelent a hozzá kapcsolódó tárgyak összegyűjtése, mert sajnos nem maradt fenn túl sok. Mindenesetre ott lesz a tárlaton a Bécsben őrzött, de kölcsönbe ígért kegyelmi kérvény, melyet a gróf édesanyja írt fia halálos ítéletének enyhítése érdekében. Mint közismert, eme (jelképesen végre is hajtott) halálos ítélet miatt nevezték Andrássyt a "szép akasztottnak" a párizsi szalonokban 1849 után.
A kastély a felújítási munkálatok mellett idén kiadja Festetics Mária udvarhölgy naplóját, továbbra is helyet ad koncerteknek, színházi előadásoknak (például a 2003-ra elkészült barokk teátrumban), s megrendezi népszerű hölgy- és családcentrikus programjait.