Gladiátorok az Erzsébet téren
A Római Birodalom határvidéke egyes részeinek Unesco Világörökségi Listára kerülése közel két évtizede kezdődött. 1987-ben került felvételre önálló helyszínként az Egyesült Királyságban a Hadrianus fal. Ezek után több országban is felmerült az igény (elsősorban Németországban), hogy hasonló témájú helyszínei is legyenek védettek.
2001-től elindult az egykori Római Birodalom határterületét magában foglaló európai országok szakmai együttműködése. A magyarországi jelölés előkészítése szempontjából nagyon fontos volt 2003-ban a Pozsonyi Csoport megalakulása. Több konferencia és szakmai vita eredményeként a csoport a 2004-ben elfogadott Koblenzi Deklarációban megszabta a Római Birodalom határa, mint egységes világörökségi helyszín térbeni és időbeni leszűkítését.
A Római Birodalom határvidéke egyetlen hatalmas helyszínként került a listára, ezen belül minden ország a saját területén dolgozik azon, hogy minél több objektuma kerülhessen ennek égisze alá.
A Római Birodalom magyarországi (pannóniai) határszakasza teljesen lefedi hazánk dunai szakaszát, amely 417 km hosszan folyik Mosonmagyaróvártól Mohácsig.
Ahhoz, hogy Magyarországon a jelölésből tényleges világörökségi helyszín legyen, nagy összefogásra van szükség a szakmai, állami szervezetek, önkormányzatok és a civil szféra között. Emellett rendkívül fontos a széles nagyközönség figyelmének felhívása is eme különleges adottságra, melynek UNESCO világörökségi státusza rendkívüli gazdasági fellendülést hozhat - mint más helyszíneken is- elsősorban a turizmus fellendülése révén, így egy rendkívüli alternatívát nyújthat a programba bekerült települések számára.
Annak érdekében, hogy a közönség még többet megtudhasson a mai napig fellelhető római örökségekről, kultúráról és hagyományokról, a KultUnio Alapítvány a Magyar Limes Szövetséggel együttműködve október 4-5-én Limes Kulturális Napok elnevezéssel fesztivált szervez Budapesten, az Erzsébet téren.
Közös céljuk, hogy a jelentős múltú római történelmi hagyatékokat összekössék a meglévő nem római turisztikai helyszínekkel és felhívják a figyelmet a rövidtávon elérhető UNESCO világörökségi címmel megnyíló rendkívüli gazdasági-turisztikai lehetőségekre.
A két napos vásár és kísérőprogramjai keretén belül a látogatók megismerkedhetnek a korabeli római kulturális és gasztronómiai jellegzetességekkel, a gyerekeket interaktív játszóház várja, bemutatásra kerülnek továbbá római ruházatok, kézműipari termékek, kipróbálhatók lesznek ókori fegyverek, amelyek bemutatását magyar és angol nyelven hallgathatja meg az érdeklődő közösség.