Vízálló mázsás műgyanta huszárok
A huszárság eredete a Mátyás-kori időkbe nyúlik vissza. A könnyűlovas harci fegyvernem közel hat évszázadon át, egészen a XX. század közepéig fejlődött, csatázott és gyakran győzedelmeskedett a nemzetközi hadszíntereken. A gyalogsági harcra is kiképzett, lovával szinte összenőtt katonákról legendák szóltak, a magyar huszárság világhírű volt. Olyannyira, hogy egész Európában elterjedt a könnyűlovasság, amit gyakran külföldre távozott magyar katonák szerveztek meg.
Híres huszáraink közül említsük Fabriczi Kováts Mihály ezredest, aki 1777-ben Amerikába emigrálva belépett az ottani hadseregbe, megalapította az amerikai könnyűlovasságot, majd angolok és indiánok ellen is harcolt. Charlestonnál életnagyságú bronzszobor őrzi hősi emlékét.
Bercsényi László, Rákóczi testőr századosa az egész francia könnyűlovasságot megszervezte, és máig fennálló huszárezredet hozott létre. Hadik András pedig a hétéves háború során ellenséges hátországban, több mint négyezer katonájával megsarcoltatta Berlin városát, a busás pénz mellett pedig hadizsákmányként ejtett hat porosz zászlót, négyszázhuszonöt ellenséges katonát és két tucat női kesztyűt.
A '48-as huszársereg a szabadságharc idejére az addigi tizenkét ezreden túl - a gyors toborzás miatt - hat másikkal bővült. A frissen verbuvált katonák más uniformist kaptak. Ahol a régi huszárok a császári névjelet hordták, oda az újoncoknál a magyar címer került. A régi huszárság továbbra is megtartotta fekete-sárga zsinóros ruháját, csupán nemzetiszín rózsát biggyesztettek a csákóra. A híres 13. Hunyadi-huszárezredben betyárok is harcoltak, a hírhedt Rózsa Sándor és csapata pörge kalapjával, karikás ostorával a képzett katonákkal egyenértékű hadfi lett.
A Blaha Lujza téren, a Deák Ferenc téren, a Ferenciek terén, valamint a Moszkva téren is találkozhatunk ezeknek a huszároknak a műgyanta változatával, a közelgő március 15-i ünnepély alkalmából. A szobrokat Majosházán alkotta meg, Firnigel Tibor, Majoros István és Engler András szobrászművészek és Csorbán András képzőművész. A megközelítőleg kétszáz kilós szobrok poliészter műgyantából készültek és olyan festékkel vonták be ezeket, amely megvédi a katonákat az időjárás viszontagságaitól. A huszárok március 19-ig strázsálnak a köztereken.