Európai elitmúzeumokban a Nyolcak
A két kiállítás kurátora, Rockenbauer Zoltán és Barki Gergely, valamint a szervezésben oroszlánszerepet vállaló Baán Lászó kormánybiztos, a Szépművészeti Múzeum igazgatója valamint Szűcs György, a Magyar Nemzeti Galéria megbízott igazgatója a magyar festészet európai kánonba kerülését reméli a két kiállítástól. Soha eddig ilyen fontos múzeumokban nem jelent meg a XX. század eleji modern magyar festészet, amely pedig Európa élvonalába tartozott abban az időben, egy ütemben volt a nyugat-európai festői forradalmakkal. Ezt kell felfedeztetni a nyugat-európai közönséggel.
Bécsben éppen a Klimt születésének 150. évfordulóján szeretnék felhívni a figyelmet, hogy az 1910-es években a Monarchia másik fővárosában, Budapesten Bécstől teljesen függetlenül, erőteljes francia irányultsággal egy nemzetközi mércével mérve is kvalitásos modernista mozgalom bontakozott ki. A bécsi tárlat címe: Die Acht. Ungarns 'Highway” in die Moderne, vagyis Nyolcak, magyar sztráda a modernbe.
Párizsban épp a magyar festészet francia kapcsolataira és a párhuzamokra támaszkodva szeretnék bemutatni a kor festészeti reformjának magyar csúcsdarabjait, összecsengetve a kor zenei törekvéseivel, főleg Bartók Béla munkásságával. Ezért is lesz az ottani kiállítás címe Allegro Barbaro. A főkiállítással egy időben mindkét város magyar intézetében magyar grafikai kiállítás kíséri, erősíti majd az eseményt.
Tárgyalások folynak arról, hogy a kiállítás később Brüsszel, Berlin, Tallin és a tengerentúl legjobb múzeumaiban is megjelenjen. Mint Baán László mondta, emblematikus helyeken szeretnék kiállítani a Nyolcakat, s ezzel a magyar festészet ismertsége számára nemzetközi áttörést elérni. A művészcsoport képei legutóbb a nyolcvanas évek elején Passuth Krisztina rendezésében turnéztak már Európában, de a mostaninál sokkal kisebb jelentőségű múzeumokban, jóval szerényebb katalógussal és hírveréssel.
Szó volt a sajtóbeszélgetésen közeljövő budapesti nagykiállításairól is: augusztusban nyílik a Szépművészetiben a pekingi Nemzeti Művészeti Múzeumnak a kínai képzőművészet elmúlt 30 évét bemutató tárlata. Cserébe a XIX. század végi magyar festészet legjelentősebb darabjai Sanghajban mutatkozhatnak be ez év végén. Október 25-én nyílik a Szépművészetiben az év budapesti sztárkiállítása, a Cézanne és a múlt, amelyre negyven országból kölcsönöznek képeket. Jövő júniusban Egon Schielének és körének rendeznek ugyanitt nagykiállítást, majd utána, jövő ősszel az itáliai barokk festészet nagy bemutatójára számíthatunk Caravaggiótól Canalettóig címmel.
Természetesen szóba került a Szépművészeti Múzeum és a Nemzeti Galéria július 1-re tervezett szervezeti összevonása is, amely a galéria jelentős kifizetetlen tartozása miatt nem valósulhatott meg tavasszal. Baán kormánybiztos szerint megvárják a galériánál folyó KEHI-vizsgálat eredményét, s csak ezután rendezheti az állam a tartozást. A galéria önerejéből erre nem képes. Elhangzott az is, hogy a sport és a művészet kapcsolatáról az olimpia idejére tervezett, nagy kiállítás sokkal szerényebb mértékben valósul meg a Nemzeti Galériában, az őszre előirányzott nagyszabású Derkovits-kiállítás pedig tavaszra tolódik.