Emlékest a Bálint Házban

Láng György-emlékestet tartanak 24-én, szerdán este héttől a Bálint Házban. A rendhagyó koncerten felhangzik a zeneszerző jó néhány, soha be nem mutatott szerzeménye.

Láng György (1908–1976) zeneszerző, író, karnagy és grafikus A Tamás templom karnagya, a Beethoven tavasza, Haydnról, Boticelliről írt életrajzi regénye (Primavera) máig alapvető és népszerű olvasmány. Kismonográfiát írt Bartókról, színdarabot – három színművét is bemutatták –, regényeket. Posztumusz megjelent Hanele című könyvét saját grafikáival illusztrálta, így képet kapunk képzőművészeti tehetségéről is.

Kodály Zoltán növendéke volt a Zeneművészeti Főiskolán, ahol zeneszerzőként és karnagyként diplomázott. Később a Képzőművészeti Főiskolát is elvégezte. Karrierjét a háború törte ketté, de optimizmusa a haláltáborban sem hagyta el, újságot szerkesztett "Alpenjager tábor" címmel, amelyért még élete végén is kapott köszönőleveleket a túlélőktől.

Az ötvenes években zenei és képzőművészeti előadásokat tartott, énekkarokat szervezett, de számos politikai támadás érte, ezért sem zeneszerzőként, sem íróként nem tudott érvényesülni. Szórakozóhelyeken zongorázott, hogy eltartsa családját, és közben írt és komponált. Halála után, felesége közreműködésével, feljegyzései alapján született a Te szőke gyerek – egy kocsmazongorista feljegyzései című kötet, amely végigkíséri az életét és közben izgalmas képet fest az ötvenes évekről, a pesti éjszakákról.

Hosszú idő után, szinte a véletlen szerencsének köszönhetően került elő Láng György zeneszerzői és előadói hagyatékának egy újabb része. A fellelt műveket a komponista, író és grafikusművész saját gyermekeinek dedikálta.

Hála a modern digitális hangtechnikának, az eredeti amatőr felvételeket sikerült a mai, elkényeztetett fülek számára is élvezhető minőségűvé varázsolni.

A rendhagyó koncerten felhangzik Láng György jó néhány, soha be nem mutatott szerzeménye. A darabok némelyikét maga a szerző játssza, illetve énekli. Más dalokat az esten fellépő muzsikusok dolgoztak fel és adnak elő.

A számos ősbemutatóval tarkított hangversenyen Diána Samu-Pandzarisz és az operista Tarján Pál énekel, Szabadi Vilmos hegedűművész, Neumark Zoltán zongoraművész, Mester Sándor gitárművész és a Dina együttes játszik. Műsorvezető: Bodnár Eszter, kántor: Kozma György.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.