Elhárították a női aktok okozta veszélyt Győrött
Az aktképek megzavarhatják a gyermekek fejlődését: ezzel az indokkal kívánták módosítani Patrus Sándor és lánya, Velcian-Patrus Dóra szeptemberi fotókiállításának anyagán a győri Petőfi Sándor Művelődési Ház vezetői - adta hírül a Kisalföld.
A nemzetközi versenyeken is eredményes fotográfusokkal a megnyitó napján közölték: az intézményben gyakran megforduló gyerekekre tekintettel nem kerülhet fel minden alkotásuk a falakra. A művészek a hosszas egyeztetések után úgy döntöttek, ha munkáik, amelyekről előzetes sajtóanyagban tájékoztatták a szervezőket, nem férnek bele az intézmény profiljába, inkább továbbállnak.
Cenzúrázni akarták az aktfotóinkat, ezt mégsem hagyhattuk – panaszolta a lapnak Patrus Sándor fotóművész. Az alkotó és lánya, Velcian-Patrus Dóra közösen mutatták volna be Más szemmel című kiállításukat szeptember 5–30. között a Petőfi Sándor Művelődési Házban.
– Erkölcsi és anyagi kár ért bennünket. Rengeteg ismert vendéget hívtam a megnyitóra, akiket a Győr felé vezető úton kellett hazaküldenem. Mi is készültünk a kiállításra: a képek előhívatása, keretezése körülbelül kétszázezer forintba került – tette hozzá Patrus Sándor, aki elmondása szerint lányával nem pornográfiát, hanem olyan művészi aktfotókat szeretett volna bemutatni, amelyeket kiállítottak többek között olyan helyeken is, ahol rendszeres gyerekelőadásokat, matinékat tűztek műsorra.
– Szerettük volna bemutatni a képeket, amelyre az előző klubvezetés tett ígéretet. A művész a kiállítás rendezésekor a kirakható mennyiségnél jóval több anyagot hozott. Javasoltuk, hogy a válogatáskor vegye figyelembe azt, hogy az intézmény többfunkciós, ahol a kiállítások alatt minden korosztály megfordul – reagált a Kisalföldnek Lencsés Lívia, a művelődési ház munkatársa, aki elmondása szerint próbált megegyezni Patrus Sándorral és Dórával, hiszen a legtöbb kép nem a nemiséget domborította ki.
– Sajnálattal vettük tudomásul, hogy a javaslatunkat a művész úr személyes sértésnek vette, és mindenféle egyeztetéstől elzárkózva összecsomagolt, hazament, s még az intézmény vezetőjét sem volt hajlandó megvárni – hangsúlyozta Lencsés Lívia, aki azt is kiemelte, nem válogattak, csupán kértek, és az anyag kiállításától sem zárkóztak el.
A Budapesten élő fotográfus közölte, a művelődési ház érvei ellenére pert indítanak az intézmény ellen, illetve levélben értesíti majd a történtekről a város polgármesterét is, ugyanis meglátása szerint az ilyesfajta cenzúra nem helyénvaló a XXI. században.