Ekkora háború még soha nem volt magyar színpadon
Bödők Gergely Földi D. Attila / Népszabadság |
Bödők külön figyelmet szentel mondandójában a katonák háborús tapasztalatainak és a hátországi megváltozott -, nem mindennapi életének bemutatására, beleértve ebbe például a férfimunkára kényszerült nők helyzetét és hétköznapjait, a hadigazdálkodás idején különös evolúción átesett háborús divatot és gasztronómiát is. A szerző érdeklődésünkre elmondta, hogy a vonatkozó szakirodalom mellett korabeli forrásokból dolgozott, a szöveg egykorú sajtóhírekkel, naplóbejegyzésekkel, szépirodalmi idézetekkel és a frontról hazaküldött levelekben rögzített beszámolókkal egészül ki. A korszak Magyarországának eseményeit, hangulatát, életérzéseit népi és polgári zene, valamint Nemes Szilvia öt pár táncosra írt koreográfiája segít átélhetőbbé tenni.
Bödők Gergelyben két éve érlelődött meg az előadás alapgondolata. Érdekes volna – gondolta – ha egy olyan darab születhetne, amely több diszciplínát elegyítve meséli el a világégést, ilyen ugyanis még nem volt, sőt ebben a formában magát a háborút sem alkalmazták még a maga teljességében színpadra, egyfajta komplex hatás elérésére törekedve. Az alkotótársakkal közösen megformált elképzelésből készült szinopszissal az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság 2015-ös pályázatán indult, ahol az Emlékbizottság döntnökei is fantáziát láttak az előadás ötletében, és támogatták annak létrehozását.
A formabontó előadást jelen állás szerint egy alkalommal, 2016. augusztus 29-én, hétfő este hét órától tekintheti meg a publikum a Hagyományok Háza Corvin téri palotájában. A produkcióból valószínűleg DVD-t készítenek, újabb előadást egyelőre nem tervez a társulat, de felkérésre másutt is szívesen bemutatják a színművet.